A A+ A++

Do końca roku Polki i Polacy powyżej 40 roku życia będą mieli możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych. 1 lipca ruszył zapowiadany od wielu tygodni program „Profilaktyka 40 plus”, którego zadaniem jest wytypowanie wśród pacjentów czynników i objawów chorobowych we wczesnym etapie ich rozwoju.

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu, muszą pamiętać, że badania nie wchodzą w zakres przywilejów pacjenta na stałe. Akcja potrwa do 31 grudnia br. Aby z badań skorzystać, należy wykorzystać e-skierowanie na pakiet badań, które aplikacja Internetowe Konto Pacjenta wystawi automatycznie, po wypełnieniu stosownej ankiety. Osoby nieposiadające IKP mogą skontaktować się w tym celu z infolinią pod nr 989.

Gdzie zrobić badania?

Lista placówek realizujących programowe świadczenia widoczna jest w IKP. Taką informację można uzyskać również kontaktując się z infolinią i na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania, gdzie przygotowana została mapka z oznaczeniem gabinetów.

Sprawdziliśmy, że w Zamościu w ramach programu pacjentów powinny przyjmować laboratoria Diagnostyki na os. Słoneczny Stok, przy ul. Peowiaków i Partyzantów, także Luxmed przy ul. Pocztowej i punkt pobrań w przychodni przy ul. Orzeszkowej. W Tomaszowie Lubelskim badania realizuje Luxmed przy ul. Zamojskiej, a w Hrubieszowie Diagnostyka przy ul. Targowej oraz na Staszica. W Biłgoraju w programie są placówki Diagnostyki przy ul. Kościuszki i Partyzantów oraz Luxmed przy ul. Kościuszki.

Pytania do skierowania

Aby uzyskać skierowanie, należy wypełnić ankietę, która pomoże wytypować, jakie badania będą kluczowe w diagnostyce pacjenta. Należy podać m.in. masę ciała, wzrost, obwód mierzony w pasie. Trzeba też przedstawić dane dotyczące ryzyka chorób układu krwionośnego, opisać aktywność fizyczną, nawyki żywieniowe i używki. Dla osób starszych, powyżej 65 roku życia ankieta jest łatwiejsza, wystarczy odpowiadać TAK lub NIE.

Jakie to badania?

Pakiet profilaktyki dla kobiet obejmuje np. morfologię ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, poziom cholesterolu, stężenie glukozy, enzymy wątrobowe, kreatyninę, badanie moczu, kwas moczowy, krew w kale. Panowie mogą zbadać morfologię krwi, cholesterol, stężenie glukozy, enzymy wątrobowe, mocz, kreatyninę i wykonać badania w kierunku raka prostaty. Dla przedstawicieli obu płci przewidziano pomiar ciśnienia tętniczego, badanie rytmu serca, pomiary parametrów ciała oraz wyliczenie wskaźnika masy ciała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSportowe śniadanie na trawie – już 24 lipca
Następny artykułIgrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Czy po dziewięciu latach przerwy będzie medal dla Pomorza?