A A+ A++

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, kierujący Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, został ponownie powołany na funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii – przekazała w czwartek placówka.

Konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z dziedziny medycyny, farmacji oraz innych dziedzin, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia. Jednym z nich został prof. Krzysztof Strojek, a jego obecna kadencja potrwa do 2029 roku.

Konsultanci krajowi mają za zadanie m.in. inicjować krajowe badania epidemiologiczne oraz oceniać metody i wyniki tych badań; prognozować potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie; doradzać, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych; opiniować wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski.

Prof. Strojek jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii. W 1991 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy “Funkcja płuc u chorych na cukrzycę”, a w 1997 roku stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymał w 2002r.

Profesor obecnie kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 12 lat jest koordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dodatkowo kieruje Wojewódzką Poradnią dla Chorych na Cukrzycę.

Jak informuje Śląskie Centrum Chorób Serca, profesor jest opiekunem 25 ukończonych prac doktorskich, autorem ponad 150 artykułów, w tym 120 umieszczonych w bazie PubMed i 8 podręczników. Jest także członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Od 2005 roku jest konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii. Od 2023 roku zasiada również w Radzie Doskonałości Naukowej. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMost w Słubicach nie będzie zamknięty na czas Miejskiego Święta Hanzy
Następny artykułColostrum na odporność – czy warto je przyjmować?