A A+ A++

Zdaniem prof. dr hab. Jarosława Czubaka, krajowego konsultanta w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządów ruchu, za około osiem lat polscy lekarze i pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego rejestru pozwalającego na ocenę stosowanych implantów.

W rozmowie z PAP prof. Czubak za jedno z ważniejszych zadań stojących obecnie przed polską ortopedią uznał potrzebę uruchomienia specjalnego rejestru zawierającego informacje na temat stosowanych w naszym kraju implantów wykorzystywanych w tej dziedzinie medycyny.

“Sam rejestr będzie pełnowartościową bazą danych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Zawierać będzie opinie na temat funkcjonowania poszczególnych implantów, które będą efektem specjalnie przygotowanych ankiet, w których pacjenci będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z komfortem ich użytkowania” – wyjaśnia lekarz.

Początki prac nad stworzeniem rejestru sięgają 2004 roku, jednak ze względu na przerwę w gromadzeniu danych, dopiero dwa lata temu projekt nabrał konkretnych kształtów.

“Trwałość implantu powinna być oceniana po około dziesięciu latach użytkowania. Wprowadzamy dane od dwóch lat, więc w pełni to narzędzie będzie funkcjonowało za około osiem lat i z każdym kolejnym rokiem będzie doskonalsze. Mając wgląd do rejestru, lekarze i pacjenci będą mogli podejmować decyzje kierując się konkretnymi danymi pozyskanymi na podstawie opinii zebranych na terenie całego kraju” – powiedział prof. Czubak.

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed ortopedami jest narastająca ilość powikłań pojawiających się u pacjentów po endoprotezoplastyce, będących wynikiem wielochorobowości pacjentów.

“Są to pacjenci wymagający tworzenia grup diagnostyczno-terapeutycznych. Często taki przypadek wymaga współpracy lekarzy kilku specjalizacji. Myślimy o tym, żeby raz w miesiącu organizować spotkania on-line, w trakcie których ośrodki mające problemy z tego typu pacjentami będą mogli wysłuchać opinii kolegów z innych placówek” – wyjaśnił lekarz.

Obecnie na terenie Polski działa blisko trzystu świadczeniodawców, którzy oferują procedury związane ze stosowaniem implantów przy leczeniu różnego rodzaju chorób związanych z chorobami stawów. Zdaniem profesora Czubaka, przy tak dużej liczbie placówek szczególnie ważna jest rola tych, które mogą zapewnić dostęp do nowoczesnej wiedzy i specjalistycznych szkoleń swoim kolegom.

“Jakość można uzyskać jedynie w sytuacji wielokrotnego powtarzania procedur, zgodnie z zasadami sztuki. Myślę tu o tzw. nalotach, czyli odpowiedniej ilości wykonanych zabiegów. W tej chwili mamy około dwudziestu placówek, w tym dziewięć jednoprofilowych, jak na przykład szpital w Korfantowie, które mogą i powinny być bazą wiedzy dla tych jednostek, które z takich czy innych powodów nie wykonują odpowiednio dużej ilości operacji. Osobiście jestem dumny z polskich ortopedów i traumatologów, którzy nawet w małych szpitalach potrafią zapewnić pacjentom naprawdę wysoki poziom opieki” – podkreślił prof. Czubak.

Autor: Marek Szczepanik

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieści z domu Chylińskiej dotarły o świcie. Tyle lat ukrywania, a nagle oficjalnie ogłosiła