A A+ A++

– Należałam do tej grupy zakaźników, którzy uważali, że są zdecydowanie za wcześnie wprowadzone poluzowani, czyli dopuszczenie imprez rodzinnych i skupisk ludzi w kościołach – powiedziała w programie “Gość Wydarzeń” prof. Anna Boroń-Kaczmarska, lekarz, specjalista chorób zakaźnych i zdrowia publicznego z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

– Docierają do mnie nagrania z kazań duchownych, które urągają wszelkiej wiedzy przeciwepidemicznej. Byłabym bardzo ostrożna w mówieniu, że absolutnie za późno wprowadzono nowe restrykcje, ale uważam, że trzeba je było wprowadzić wcześniej albo później i stopniowo zacząć luzować (ograniczenia z wiosny – red.) – mówiła profesor. 

– Przewiduje się, że obecna pandemia będzie trwać jeszcze ok. roku. W tej chwili jesteśmy w tzw. środku pandemii i niestety jest on dość zatrważający ze względu na bardzo dużą liczbę zakażeń. Miejmy nadzieję, że te liczby będą powolutku wygasały – powiedziała prof. Boroń Kaczmarska. 

ZOBACZ: Szczepionki na Covid-19. Producenci wznawiają badania

Podkreśliła, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy pandemia będzie wygasała stopniowo, symetrycznie na całej półkuli północnej, czy ten proces będzie sinusoidalny. – Wszelkie prognozy dot. epidemii biorą się ze skomplikowanych wyliczeń matematycznych, które nie zawsze dają precyzyjną odpowiedź na zapytanie: co dalej – tłumaczyła.

WIDEO: zobacz rozmowę  prof. Boroń-Kaczmarską

  

“System jest zatkany”

Pytana przez Grzegorza Kępkę, czy liczby dotyczące epidemii w Polsce przyjmuje z przerażeniem czy zrozumieniem, odpowiedziała: “z przerażeniem na pewno nie, ze zrozumieniem tak”. – Dziś analizowałam najnowszy raport ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – red.), który mówi, że większość krajów Europy jest w okresie, kiedy zwiększa się liczba nowo wykrywanych zakażeń i to jest obserwacja powszechna. Natomiast stabilność epidemiologiczna to tylko i wyłącznie pięć państw, m.in. Grecja, Finlandia, Łotwa – mówiła profesor.

Prof. Boroń-Kaczmarska przyznała, że w Polsce robionych jest dużo testów. – Na pewno można byłoby testować jeszcze więcej osób, ale za tym idą bardzo określone działania i one polegają przede wszystkim na pewnej ochronie medycznej. Zakładam, że spośród wszystkich badanych i pozytywnych nie wszyscy chorują na tyle ciężko, że wymagają hospitalizacji. Im więcej mamy zakażeń, tym bardziej musimy być przygotowani na hospitalizację i świadczenie mechanicznej wentylacji na OIOM-ie – dodała.

ZOBACZ: 100 mln euro na szybkie testy na koronawirusa

– Wierzę głęboko, że służba zdrowia się nie zatka, bo już jest zatkana. Społeczeństwo to nie tylko ludzie zakażeni koronwirusem, ale też wiele osób z cięzkimi chorobami. Dla tych chorych są pewne utrudnienia w pozyskaniu specjalistycznej porady. To jest eufemizm, zdecydowanie – podkreśliła.

Dotychczasowe odcinki programu  można obejrzeć tutaj.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

prz/ Polsat News

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReprymenda dla Pereza
Następny artykułZniszczony pomnik Reagana. Wulgarny napis i hasło „pro abo”. W Poznaniu podobna sytuacja