A A+ A++

Pierwszą Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM do 2030 roku zarządzać i kierować będzie prof. Artur Ludwin.

Szanowni Państwo, dzielimy się z Wami wspaniałą wiadomością, otóż nasz dotychczasowy Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii @medicaluniversityofwarsaw Pan Profesor dr hab. n. med. Artur Ludwin @prof_ludwin został wybrany na tę zaszczytną funkcję na ponowną kadencję. Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi i życzymy dalszych sukcesów zawodowych i rozwoju naszego Centrum – pisze na profilu FB Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Prof. dr hab. n. med. Artur Ludwin został powołany przez rektora WUM na stanowisko kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM we wrześniu 2022 r.  Zastąpił na tym stanowisku prof. Mirosława Wielgosia, krajowego konsultanta w dziedzinie perinatologii. Prof. M. Wielgoś kieruje obecnie zespołem w Państwowym Instytucie Medycznym na ul. Wołoskiej w Warszawie. Mirosław Wielgoś w rozmowie z politykazdrowotna.com mówił, że chciałby stworzyć ośrodek referencyjny dla ciąż patologicznych i centrum terapii płodu. Państwowy Instytut Medyczny MSWiA jest szpitalem wieloprofilowym, co oznacza że pacjentka z powikłaniami ciążowymi ma bardzo szerokie możliwości leczenia. Chciałby też, żeby pacjentki wybierały klinikę również do porodów z prawidłowych ciąż. Żeby postrzegały klinikę jako bezpieczną, gdzie warto rodzić.

Prof. Artur Ludwin powołany na kolejną kadencję w UCZKiN

Zespół pod kierownictwem prof. A. Ludwina kontynuuje, rozpoczętą za swojego poprzednika prof. Mirosława Wielgosia, współpracę z uznawanym za największy autorytet medycyny perinatalnej profesorem Kyprosa Nicolaidesem. Pod koniec czerwca lekarze z UCZKiN doc. Ewelina i Magdalena Litwińskie, lek. Urszula Ajdacka oraz lek. Nicole Sochacki uczestniczyły w 21 Światowym Kongresie Medycyny Płodowej w Lizbonie organizowanym właśnie przez profesora Kyprosa Nicolaidesa. 

Kongres ten jest największym wydarzeniem naukowym z zakresu medycyny płodowej, który w tym roku przyciągnął ponad 3000 lekarzy z całego świata. Z dumą możemy potwierdzić, że nasz ośrodek ściśle współpracuje z ośrodkiem Profesora Nicolaidesa zarówno w zakresie operacji przedurodzeniowych jak również działalności naukowej czego efektem były prezentowane podczas Kongresu doniesienia na temat nowych markerów przewidywania stanu przedrzucowkowego w ciążach bliźniaczych współautorstwa naszego zespołu ciąż bliźniaczych, ze szczególnym udziałem lek. Izabeli Walasik. Jesteśmy bardzo dumni z tak ambitnego i zaangażowanego zespołu – czytamy na profilu UCZKiN. 

Prof. Artur Ludwin poza kontynuacją dotychczasowej działalności rozwinął Klinikę Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o nowe zakresy. Uruchomił m.in jedyną w Polsce Poradnię Leczenia Blizny
Po Cięciu Cesarskim. 

Blizna po cięciu cesarskim kojarzy się nam głównie z defektem estetycznym, powstałym na skórze. Niestety podczas cesarskiego cięcia dużo większe znaczenie dla naszego zdrowia ma blizna, która tworzy się na macicy. Jest to defekt, który może zagrażać życiu i zdrowiu wielu kobiet – czytamy na stronie internetowej kliniki.

Pierwsza w Polsce Poradnia Leczenia Blizny Po Cięciu Cesarskim

Bardzo ważne jest, by kontrolować stan blizny mięśnia macicy po cięciu cesarskim, przed kolejną ciążą jak i na samym początku każdej ciąży, kiedy pacjentka miała wykonany wcześniej zabieg cięcia cesarskiego. Dla lekarza ma znaczenie także wiek pacjentki oraz typ zgięcia macicy. W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM leczymy nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane defekty po cięciu cesarskim: –

„Ostatnio przeprowadziliśmy zabieg laparoskopowego zszycia defektu blizny po cięciu cesarskim. Defekt ten był bardzo rozległy. Praktycznie brak było połączenia między szyjką, a trzonem macicy. Odległość szyjki od trzonu wynosiła ponad 2 cm, szerokość defektu aż 3.5 cm. Było to duże wyzwanie operacyjne, ale wszystko przebiegło pomyślnie. Operacja się powiodła. Robimy co możemy w naszej mocy, by przyszłe ciąże były możliwe i bezpieczne, a nasze pacjentki zdrowe” – komentuje prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuchar Polski Strongman w Połańcu
Następny artykułDomagała się fortuny od państwa. Jest decyzja ws. I prezes SN