A A+ A++

W ostatnim czasie nasze płuca nie mają łatwo. Epidemia koronawirusa, związane z nią długotrwałe noszenie maseczek oraz zanieczyszczone powietrze. Jak zatroszczyć się o swój układ oddechowy? W środę możecie porozmawiać o tym z naszym ekspertem.




lek. Marcin Murmyło /Archiwum prywatne
>> TELE-DYŻUR EKSPERTA <<

W środę od 10:00 do 11:30 telefony odbierać będzie lek. Marcin Murmyło, specjalista chorób płuc, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu

Dzwońcie! 12 200 00 10

W śródmiąższowym zapaleniu płuc wywołanym wirusem SARS-Cov-2 dochodzi do wysięków w pęcherzykach płucnych, co sprawia, że tlen nie może przedostać się z pęcherzyków płucnych do naczyń, którymi rozprowadza krew po organizmie, zaburzając tym samym podstawową funkcję płuc, a przez to – całego organizmu.

Leczenie polega na dostarczaniu choremu większego stężenia tlenu, do tlenoterapii dołącza się leki przeciwzapalne. Kłopot w tym, że często pozostałością śródmiąższowego zapalenia płuc są zwłóknienia w płucach, a na to nie ma leku – jedyne co można zrobić, to powstrzymać rozwój zapalenia płuc i nie dopuścić do wtórnych zmian włóknistych.

W ciężkich stanach, aby odciążyć płuca stosuje się krążenie pozaustrojowe ECMO, czyli tak zwane sztuczne płuca, w skrajnych przypadkach jedyną szansą jest przeszczep płuc. Nie oszukujmy się – to nie jest metoda, którą można stosować masowo.

Na ryzyko najcięższych powikłań układu oddechowego narażeni są pacjenci, którzy musieli być leczeni w szpitalu, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba było podłączyć ich do respiratora.

Co robić, gdy pojawiają się objawy niewydolności oddechowej

  • Pilnuj saturacji krwi tlenem – stosuj pulsoksymetr do stałego monitorowania.
  • Lecz swoje choroby przewlekłe tak jak do tej pory.
  • W uzgodnieniu z lekarzem należy rozważyć włączenie określonych leków.
  • Dużo pij, należy pilnować gospodarki wodno-elektrolitowej, wydolności nerek.
  • Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
  • Ruszaj się, na ile tylko pozwala ci stan zdrowia.
  • Jeżeli uznasz, że choroba postępuje i pojawia się duszność, która stopniowo narasta, natychmiast jedź do szpitala lub wezwij karetkę.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:

Jak dbać o płuca w czasie pandemii?

Jak dbać o płuca w czasie pandemii?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEBL. Maciej Lampe: W pewnym momencie straciliśmy swój rytm, ale szybko wróciliśmy do naszej gry (POLSAT SPORT). Wideo
Następny artykułNowy market i osiedle na Podolszycach. Budowa już trwa [ZDJĘCIA]