A A+ A++

Na ostatniej sesji rady miasta prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił, że chce tworzyć ZIT tylko w ramach gmin tworzących Stowarzyszenie “Metropolia Bydgoszcz” – bez Torunia i gmin wokół tego miasta. 

Jest już taki wniosek. – Skierowały go wszystkie gminy tworzące Stowarzyszenie „Metropolia Bydgoszcz” – mówił prezydent Bruski.

Radni poparli wniosek, niemal w komplecie byli za utworzeniem samodzielnego ZIT – od głosu wstrzymał się tylko Krystian Frelichowski (PiS).

Stowarzyszenie „Metropolia Bydgoszcz” tworzy 19 gmin leżących w strefie oddziaływania miasta Bydgoszcz – od Dąbrowy Chełmińskiej po Mroczę, Żnin, Koronowo i Rojewo.

Zdaniem Bruskiego dotychczasowe pomysły na działanie w ramach wspólnego bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego nie spowodowały integracji obu miast i gmin leżących wokół nich.

– Mamy pomysł na siebie. Współpraca gmin tworzących Stowarzyszenie „Metropolia Bydgoszcz” się rozwija – mówi prezydent Bydgoszczy. I ostro ocenia dotychczasowe działania obszaru funkcjonalnego łączącego w jednym tworze Bydgoszcz i Toruń: – To kontynuacja fikcji i zakłamywanie rzeczywistości przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek skutecznie zrealizowanej aktywności na rzecz integracji.

Bruski przedstawił argumenty przeciwko dalszemu funkcjonowaniu w ZIT z Toruniem. Jego zdaniem nie ma obszarów współpracy między Bydgoszczą a gminami za Wisłą, wokół Torunia. – A nie ma ich, bo tamci samorządowcy nie zgłaszają takich potrzeb. Postępuje natomiast proces współpracy z gminami wokół Bydgoszczy. To ważne, bo dla Unii Europejskiej są one krwiobiegiem dla obszarów funkcjonalnych – mówi Bruski.

Metropolia Bydgoska Nadesłane

Zaleski odpowiada Bruskiemu

Na takie stanowisko Bydgoszczy odpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – To smutny pomysł, żeby nie tworzyć wspólnego ZIT-u – stwierdził Zaleski na antenie Radia PiK. – Uważam, że to jest rozwiązanie, które jest bardzo egoistyczne, nastawione tylko i wyłącznie na zamknięty w sobie sposób myślenia, niedający impulsu, że jeżeli będziemy współpracowali w większym zespole, to możemy osiągnąć także więcej efektów.

– A przecież to jest idea integracji – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jeżeli strona bydgoska nie będzie chciała stworzenia tego ZIT-u, to oczywiście strona toruńska tego nie spowoduje – podsumował Zaleski.

Marszałek: możliwe dwa ZIT-y  

Prezydentowi Bydgoszczy wcześniej odpowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki, który  przedstawił propozycję kompromisową: jeden bydgosko-toruński ZiT, w którym mogą być wyznaczone osobno dwa obszary funkcjonalne dla największych miast.

W nowej wojewódzkiej „strategii przyspieszenia”, która została przedstawiona do konsultacji i ma funkcjonować w latach 2021-2027, nadal występuje wspólny miejski obszar funkcjonalny Torunia i Bydgoszczy, ale… – Jest tam zmiana, bo są możliwe dwa podobszary i możliwość utworzenia dwóch ZIT-ów – przyznał Bruski.

Co to są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)?

Jest to nowa forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki tym funduszom samorządy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele. Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów. 

W Kujawsko-Pomorskiem ZIT to 167 mln euro na Bydgoszcz, Toruń i 23 okoliczne samorządy, tworzące związek ZIT. Pieniędzmi zarządza Urząd Marszałkowski, ale wspiera go tzw. instytucja pośrednicząca, którą został bydgoski magistrat. Zarządowi związku ZIT przewodniczy prezydent Bydgoszczy, a wiceprzewodniczy prezydent Torunia. 

W naszym województwie ZIT-y zajmują się m.in. takimi inwestycjami, jak termomodernizacja, transport niskoemisyjny (ścieżki rowerowe, buspasy, linie tramwajowe), rewitalizacja, szkolnictwo zawodowe i przedszkola, część gospodarki wodno-ściekowej i dziedzictwo kulturowe. W Bydgoszczy to m.in. budowa linii tramwajowych, parkingów park&ride, bus pasów, ścieżek rowerowych, rewitalizacja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLublin: W piątkowy poranek wyszedł z domu i oddalił się w nieznanym kierunku
Następny artykułŻyczenia i Prezent z okazji Dnia Dziecka