Na ostatniej sesji rady miasta Zaleski mówił o sytuacji epidemicznej w Toruniu. Przytoczył znane już dane, z których wynika, że szczyt zakażeń koronawirusem w naszym mieście nastąpił na przełomie października i listopada.
Na początku listopada mieliśmy średnio 231 zakażeń dziennie, w połowie stycznia już tylko 65. – Przyszedł czas stabilizacji, póki co jeszcze niezbyt wyraźnych spadków – uznał Zaleski.
. UMT
– Ciągle jesteśmy w szponach epidemii, ciągle jesteśmy w sytuacji, w której zasady: dystans, dezynfekcja, maseczki, wietrzenie, nas po prostu obowiązują – mówił prezydent. – Jeśli nie chcemy ponownie wrócić do wysokich wskaźników zakażeń, nie daj Boże takich jak pod koniec października lub na początku listopada, musimy ciągle tych zasad pilnować. To są także ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. To wszystko jednak prowadzi do ograniczenia rozchodzenia się epidemii.
. UMT
Zaleski powiedział, że ostatnio wykonuje się w Toruniu ok. 230 testów dziennie, w całym styczniu ta średnia wynosi zaś ok. 450. – Zakładając, że średnia zakażeń w Toruniu jest poniżej stu, to co czwarty wynik badania jest dodatni – skomentował.
Prezydent stwierdził też, że spośród przetestowanych w styczniu na obecność koronawirusa prawie 700 toruńskich nauczycieli, ok. 2 proc. miało wynik dodatni.
Jego zdaniem nadzieją napawa fakt, że w ostatnich dniach mamy w Toruniu codziennie ok. 100 ozdrowieńców i tylko ok. 65 nowych zakażonych: – Pojawia się nadzieja, bo liczba ozdrowieńców w Toruniu jest wyższa niż zakażeń, ale jeszcze za wcześnie, by wróżyć cokolwiek. Zmienność epidemii jest oczywista, ona zależy także od liczby testów.
. UMT
Nadzieję daje też porównanie statystyk z jesiennego szczytu epidemii z tymi najnowszymi. Na początku listopada Toruń ze średnio 126 zakażeniami na 100 tys. mieszkańców był liderem wśród miast prezydenckich nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Obecnie ten wskaźnik spadł przeszło cztery razy, do niespełna 29 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców. Niepokojąco wygląda jednak liczba zgonów na COVID-19.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS