A A+ A++

Apeluję do wszystkich stron sceny politycznej o pozostawienie tej sprawy do poniedziałku, niech ona spokojnie poczeka aż zakończy się kampania do Parlamentu Europejskiego. Będziemy mogli usiąść spokojnie i tę kwestię przedyskutować, rozważyć, bo tu są potrzebne działania – bardzo konkretne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów, odnosząc się do ostatnich wydarzeń na granicy polsko–białoruskiej.

REKLAMA

Wczoraj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci polskiego żołnierza, który został ugodzony nożem podczas szturmu na polską granicę.

– Wierzę w to głęboko, że Rzeczypospolita tę sprawę wyjaśni, a sprawcy tej zbrodni zostaną zatrzymani i w sposób należyty ukarani – wskazał prezydent. Podkreślił, że w ostatnich dniach opinię publiczną zbulwersowała również sprawa polskich żołnierzy, którzy strzegąc bezpieczeństwa Polski zostali w niezwykle ostry sposób potraktowani przez Żandarmerię Wojskową – skuci kajdankami.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia, co do samego sposobu i przyczyn takiego, a nie innego działania Żandarmerii Wojskowej wobec polskich żołnierzy, którym należy się szacunek i respekt w związku z tym, jak poważne zadania wykonują, i zrozumienie dla ich bardzo ciężkiej służby – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że mogły zostać użyte inne środki, aby zatrzymać te osoby i prowadzić wobec nich postępowanie.

Prezydent przypomniał, że w związku z zaistniałą sytuacją oraz koniecznością wprowadzenia zmian w przepisach zwołał na poniedziałek, 10 czerwca posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (ma się ona odbyć w Białymstoku), aby przedyskutować te kwestie z przedstawicielami wszystkich stron polskiej sceny politycznej. – Sytuacja od 2021 roku pokazuje, że konieczna jest zmiana przepisów dotyczących obecności i możliwości działania naszych żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej – mówił.

REKLAMA

Andrzej Duda podkreślił, że na początku maja trafił do Sejmu prezydencki projekt ustawy o działaniach władz państwowych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

– Premier Donald Tusk ogłosił dzisiaj, że odwoła zastępcę prokuratora generalnego Tomasza Janeczka. Do Kancelarii Prezydenta zostało skierowane stosowne pismo pana premiera z wnioskiem ministra Bodnara (szefa Ministerstwa Sprawiedliwości – red.) – powiedział prezydent.

Prezydent poinformował, że wszystkie dokumenty, z którymi się zapoznał wskazują, że osobą odpowiedzialną od 12 kwietnia 2024 roku za sprawy wojskowe jest prokurator krajowy Dariusz Korneluk – powołany niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym dniu prokurator Tomasz Janeczek został pozbawiony swoich kompetencji wobec prokuratury wojskowej.

Andrzej Duda przypomniał, że „środowisko polityczne premiera Donalda Tuska od 2021 roku – od kiedy polscy żołnierze i funkcjonariusze bronią polskiej granicy – przez dwa lata ustawicznie atakowało żołnierzy i funkcjonariuszy, obrażając i poniżając ich – tak naprawdę poniżając polski mundur i honor żołnierza i funkcjonariusza”.

– Dwa miesiące temu doszło do zdarzeń, które spowodowały nie tylko tak gwałtowne działanie Żandarmerii Wojskowej wobec polskich żołnierzy, ale także, jak się okazało działanie prokuratury. Niestety nikt o tym Kancelarii Prezydenta RP ani mnie osobiście nie poinformował – podkreślił Andrzej Duda.  

Prezydent skierował do premiera pytanie, dlaczego o tak ważnej sprawie, dotyczącej polskiego żołnierza i działań prowadzonych w sferze bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych nie został poinformowany.

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk: „polski żołnierz musi mieć możliwość użycia broni, kiedy chroni granicę”. Premier i prezydent spotkają się na Podlasiu

prezydent.pl
opr. (pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Украине забронировали от мобилизации 90% спасателей и полицейских, – глава МВД
Następny artykułНидерланды выделяют 400 млн евро на производство боевых машин CV90 для Украины