A A+ A++

“Odszedł Jerzy Stuhr – wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej” – napisał w mediach społecznościowych Andrzej Duda.

Jerzy Stuhr nie żyje. Żegna go prezydent Andrzej Duda

Jak zaznaczył prezydent, jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu. “Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!” – zakończył prezydent.

Jerzy Stuhr zmarł we wtorek. Aktor od kilku lat zmagał się z problemami ze zdrowiem. Chorował na raka, a w 2020 roku doznał udaru mózgu. Miał 77 lat.

ZOBACZ: Jeden z ostatnich wywiadów Jerzego Stuhra. Mówił o śmierci

 
W ostatnich latach aktor podupadł na zdrowiu. We wrześniu 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala, gdzie okazało się, że ma nowotwór krtani. Po długiej rekonwalescencji, w 2020 roku doznał udaru mózgu. Wcześniej przeszedł też zawał serca. 

Popularne role Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Do ukończenia szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego) mieszkał z rodzicami w Bielsku-Białej.

Później powrócił do stolicy Małopolski, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1972 roku rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze w Krakowie.

Najbardziej znany publiczności jest jednak z filmów: “Wodzirej”, “Amator”, “Przypadek”, “Seksmisja”, “Bohater roku”, “Kingsajz”, “Łuk erosa”, “Obywatel Piszczyk”, “Kiler”, “Korowód”, ” Mistyfikacja”, “Habemus papam – mamy papieża”.

ZOBACZ: Nie żyje Jerzy Stuhr. Tymi rolami przeszedł do historii

Ostatnio wystąpił w dwóch spektaklach: “Wałęsa w Kolonos” Bartosza Szydłowskiego w krakowskiej Łaźni Nowej oraz “32 omdleniach” Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Polonia.

Stuhr był również reżyserem. Odpowiadał za produkcje takie jak: “Spis cudzołożnic”, “Historie miłosne”, “Tydzień z życia mężczyzny”, “Duże zwierzę”, “Pogoda na jutro”.

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiny liderem pod względem używania GenAI w firmach
Następny artykuł„Kultura firmy zjada strategię na śniadanie”. W biurze nawet najmniejszy drobiazg może mieć znaczenie