A A+ A++

Gratulował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muzeum w Sulejówku i podkreślał, że człowiek tak zasłużony dla niepodległości Polski jak Józef Piłsudski powinien być w ten sposób upamiętniony.

Dodawał, że muzeum dopiero “nabiera swoich kształtów” i nie jest jeszcze otwarte.

ZOBACZ: Prezydent tłumaczy słowa o “komuchach” w SN: “Mówiłem o tych, którzy skazywali w stanie wojennym”

Prezydent nawiązał również do wręczenia samorządowcom w środę tablic upamiętniających 100-lecie Bitwy Warszawskiej z 1920 r. W trakcie środowych uroczystości wręczono 23 tablice, a łącznie będzie ich 90.

– Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter. Nie mam żadnych wątpliwości, że taki absolutnie prowspólnotowy charakter mają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mają także obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej – powiedział prezydent.

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej określił też jako “apolityczne”.

WIDEO: zobacz wystąpienie prezydenta

  

“Otwieramy w rocznicę”

– Trzy i pół roku temu panie prezydencie, kładliśmy tutaj razem kamień węgielny. Po trzech i pół roku inwestycja jest gotowa, trwają prace nad instalacją wystawy stałej. W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat, Muzeum – powiedział wicepremier Piotr Gliński. – To Muzeum wpisuje się w nasze działania w ostatnich czterech i pół roku na rzecz utrwalenia polskiej pamięci – podkreślił.

Minister kultury poinformował, że polski rząd prowadzi “83 różne przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze instytucji muzealnych”. – Z czego 43 to projekty europejskie, gdzie wkład Polski to jest ponad 50 proc. w każdy z tych projektów, a 40 to projekty polegające przede wszystkim na budowaniu nowych muzeów, na wspieraniu tych, które już istnieją – wyjaśnił szef MKiDN.

ZOBACZ: 1800 km linii kolejowych, 400 km dróg i lotnisko przyszłości. Wszystko o CPK

Wymienił m.in. budowane na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, otwarte w 2019 roku w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał także, że drugie muzeum poświęcone postaci Jana Pawła II jest budowane w Toruniu oraz, że powstają m.in. dwa muzea Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i w Warszawie.

Minister kultury ocenił, że oprócz pamięci ważna jest “jakość pamięci, czyli prawda”. – Zwłaszcza w czasach postprawdy wydaje się, że prawda to jest to, co jest szalenie istotne i po to m.in. te instytucje budujemy – dodał.

– Funkcje tożsamościowe, funkcje edukacyjne, funkcje poznawcze i jeszcze jeden bardzo ważny wymiar, dla którego budujemy te polskie muzea to jest wymiar gospodarczy i rozwojowy. Kultura i przemysły kreatywne to w tej chwili w nowoczesnym społeczeństwie są wielkie koła zamachowe rozwoju gospodarczego i dlatego Polska inwestuje także w tym obszarze – zaznaczył szef resortu kultury.

Gliński podziękował także prezydentowi za współpracę. – Zrealizowaliśmy wspólnie bardzo wiele wspaniałych projektów, z których możemy być dumni. To jest kwestia czytelnictwa, Pomników Historii – mówił minister kultury. Zwrócił uwagę, że wcześniej w Polsce było 61 Pomników Historii, a w tej chwili jest ich 107. To znaczy, że 107 lokalnych społeczności “dba o zabytki, o miejsca pamięci, które zostały podniesione przez pana prezydenta do poziomu Pomników Historii” – podkreślił.

Dodał, że “w tej chwili możemy być dumni” z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, “wspaniale zaprojektowanego i wspaniale zrealizowanego”. 

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

prz/ PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany zatrzymany po pościgu
Następny artykułOdbiór śmieci od mieszkańców: jedzie nowe! Zabrzański przetarg wygrała wrocławska Alba