A A+ A++

Stal jest niezwykle istotnym materiałem, wykorzystywanym aktualnie w praktycznie wszystkich dziedzinach naszego życia. Jest to również stosunkowo wdzięczny stop, który możemy w bardzo prosty sposób dostosowywać do naszych potrzeb. Jego plastyczność pozwala nam na tworzenie naprawdę intrygujących produktów. Jednym z nich niewątpliwie są pręty ciągnione. Czym one tak właściwie są oraz gdzie możemy wykorzystać tego typu pręty?

Pręty ciągnione – jak się je wytwarza?

Pręty ciągnione, jak sama nazwa wskazuje, tworzone są w wyniku procesu nazywanego ciągnieniem. Jest to zjawisko, które pozwala nam uzyskać odpowiedni kształt oraz przekrój naszego produktu. Jest to zabieg wykonywany „za zimno” i polega on na przeciągnięciu wyrobu pomiędzy walcami lub przez odpowiednio skonstruowane narzędzie. Pod wpływem przeciągania produkt uzyskuje finalne właściwości. Taka metoda pozwala na uzyskanie naprawdę sporej precyzji – średnica pręta jest identyczna względem innych prętów, które przeszły przez tę samą maszynę do ciągnienia.

Pręty po ciągnieniu zyskują sporą wytrzymałość oraz gładką fakturę. Minusem tej metody jest spadek elastyczności pręta, lecz oczywiście te po procedurze ciągnienia są wykorzystywane do zupełnie innych celów niż chociażby pręty po walcowaniu.

Wykorzystanie prętów ciągnionych

Omawiane dziś przez nas pręty ciągnione posiadają naprawdę sporo zastosowań w świecie przemysłu obraz budownictwa. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Z pewnością widząc początkowe fazy budowy domu natrafiliście na stalowe pręty, które wystawały z wylewki pod fundamenty. Bardzo prawdopodobne, że były to właśnie pręty ciągnione. Mają one na celu usztywnienie betonu, by ten mógł w spokoju się związać. Nie można również zapomnieć o konstrukcji maszyn, gdzie nieocenione są często prostowniki. Pręty prostokątne świetnie sprawdzą się również do tworzenia ogrodzeń czy bram, a także kratownic i balustrad. W tych dwóch ostatnich przypadkach jednak często możemy również natrafić na pręty ciągnione okrągłe bądź kwadratowe.

Jak już mogliście zauważyć, pręty ciągnione możemy bez problemu rozdzielić na kilka kategorii w zależności od… kształtu samego pręta. Są to kolejno pręty okrągłe, pręty kwadratowe, pręty prostokątne, nazywane też potocznie prostownikami, a także pręty sześciokątne. Każdy pręt ciągniony może również posiadać inną wytrzymałość, czy mieszankę stopu, o czym należy pamiętać. Jeżeli zaś pręt ma być narażony na działanie warunków atmosferycznych, warto będzie pokryć go warstwą ocynku, co uchroni nas przed pojawieniem się na pręcie rdzy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 29.03.2022, 09:28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie remont drogi Iłża – Antoniów
Następny artykułCoraz mniej osób przekracza polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu