A A+ A++

Liczba wyświetleń: 142

Szef walijskiego rządu z wotum nieufności. Vaughan Gething poległ w głosowaniu w Senedd, stosunkiem głosów 29 do 27. Zadecydowały dwa głosy. Należały one do dwóch posłów Partii Pracy, którzy byli (rzekomo!) zbyt chorzy, aby wziąć udział w głosowaniu. Torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wzywają Gethinga do rezygnacji z urzędu pierwszego ministra Walii.

Głosowanie w sprawie przywództwa Vaughana Gethinga odbyło się zaledwie 77 dni po tym, jak został wybrany na stanowisko premiera walijskiego rządu. Powodem złożenia wniosku o wotum nieufności dla pierwszego ministra było przyjęcie 200 000 funtów na kampanię wyborczą od firmy prowadzonej przez mężczyznę, który był dwukrotnie skazany za przestępstwa związane z ochroną środowiska. W grę wchodziły również kwestie wewnętrzne, związane z funkcjonowaniem rządu i odwołaniem jednego z ministrów.

W parlamencie walijskim zasiada 60 członków. Partia Pracy dysponuje 30 głosami, torysi mają 16 posłów, Plaid Cymru – 13, a Liberalni Demokraci – jednego posła. Do porażki w głosowaniu nad wotum zaufania doprowadziła nieobecność dwóch laburzystów. Była minister ds. partnerstwa społecznego Hannah Blythyn i były minister transportu Lee Waters nie byli obecni w parlamencie i nie oddali głosu. Obie osoby zasłoniły się stanem zdrowia – byli (rzekomo?) chorzy.

Brak wotum zaufania ze strony parlamentu nie stanowi formalnej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Gethinga. Niemniej, walijscy torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wezwali lidera Partii Pracy do rezygnacji. Premier jednak obstaje przy swoim i zapowiadania „kontynuowanie wykonywania swoich obowiązków”. Dodajmy, iż w trakcie debaty poprzedzającej głosowanie, w pewnym momencie pierwszy minister… zalał się łzami.

Przypomnijmy, pierwszy czarnoskóry premier w historii Europy oficjalnie stanął na czele regionalnego rządu Walii 20 marca 2024 roku. Lokalni członkowie Partii Pracy postawili na 50-letniego polityka pochodzącego Zambii, po tym, jak 13 grudnia 2023 roku Mark Drakeford zapowiedział ustąpienie ze stanowiska pierwszego ministra. W wyborach, które zostały przeprowadzone wśród członków Labour, Gething zdobył większe poparcie niż Jeremy Miles.

Vaughan Gething w wieku dwóch lat wraz z rodziną przeprowadził się do Monmouthshire w Walii. W 2001 roku został prawnikiem. Z kolei w 2008 roku, w wieku 34 lat, Gething został najmłodszym prezydentem związkowym w Wales TUC. Stał się także pierwszą osobą rasy mieszanej na tym stanowisku. W wieku 17 lat stał się członkiem Partii Pracy. W polityce zaistniał, jako członek lokalnego councilu w 2004 roku, a od 2011 jest członkiem walijskie Seneddu, reprezentującym okręg Cardiff South and Penarth. W rządzie tworzonym przez Partię Pracy pełnił funkcję Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 2016–2021.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRasistowski atak na Polaków w Glasgow
Następny artykułKiedy opadły maski