A A+ A++

Podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego w Sejmie, premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19.

Podczas swojej wypowiedzi premier poinformował o zabezpieczeniu publicznego systemu ochrony zdrowia w niezbędny sprzęt ochronny i aparaturę medyczną. Przedstawił także dane dotyczące diagnostyki laboratoryjnej COVID, dostępnej infrastruktury szpitalnej i strategii ich rozwijania. 

Premier zapowiedział także zmiany w zakresie trybu zajęć w szkołach podstawowych w czasie epidemii. 

W informacji nie zabrakło też podważania działań opozycji w czasach ich rządu oraz odniesień do wypowiedzi przedstawiciela Platformy Obywatelskiej.

Lwia część wypowiedzi premiera poświęcona była sytuacji gospodarczej w kraju.

Podstawą działań – opinie naukowe

Jak podkreślał Mateusz Morawiecki, powołując się na publikacje naukowe w The Lancet, najskuteczniejszą ochroną przed epidemią jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich,mobilności społeczeństwa, zakrywanie ust i nosa oraz odpowiednie warunki sanitarne. – My taką strategię zapoczątkowaliśmy od samego początku – mówił i dodał, że “porównując stan łącznej liczby zachorowań z Włochami, Francją, Belgią , Holandią czy Hiszpanią, widzimy, że nasza strategia była skuteczna”.

Odniósł się także do teorii odporności stadnej.

-Zdaniem naukowców jest to błędna strategii. Grozi ona wielką falą zgonów i nie ma gwarancji, że zaraz nie wybuchnie druga fala ogniska. Przypomnijmy sobie strategię Szwecji i Wielkiej Brytanii. Dziś widzimy, że ta teoria nie działa zgodnie z założeniami – mówił Mateusz Morawiecki.

– Mamy do czynienia z drugą falą COVID. Może grozić nam także trzecia fala. Wszystko zależy od wynalezienia szczepionki – mówił Mateusz Morawiecki. -Nasza strategia to przede wszystkim zasada, by tak budować życie społeczne i gospodarcze, by uczyć się, pracować, żyć i nie zamykać gospodarki, jednocześnie przecinając pas transmisyjny COVID-19 – dodał.

 Szkoły odpowiedzialne za wzrost zakażeń – będą zmiany

W ocenie premiera, głównym problemem walki z COVID, która przybrała formę nieogniskową a rozproszoną w kraju, jest wzmożony ruch w społeczeństwie spowodowany powrotem uczniów i studentów do zajęć stacjonarnych.

– Około 5 mln dzieci wróciło do szkół. Studenci także w niektórych uczelniach wrócilido nauki stacjonarnie. To spowodowało z pewnym opóźnieniem wzrost wskaźnika “R”. Przez to epidemia, rozwinęła się nieogniskowo – mówił Mateusz Morawiecki

Dodał, że dzięki obowiązkowemu zakrywaniu ust i nosa nastąpiła zmiana, która obniżyła wskaźnik R o 13 proc. -Kolejne badania na podstawie szkół wskazuje, że przy nauczaniu zdalnym, współczynnik R spada o kolejne 20 proc. – dodał.

– W epidemii nie ma miejsc całkowicie bezpiecznych. Kierujemy się zdaniem ekspertów i zamknęliśmy szkoły średnie. To ponad 1,5 mln uczniów, którzy tworzą ruch społeczny – mówił premier.

Premier zapowiedział kolejne ograniczenia w nauce dla dzieci szkół podstawowych.

-Z wysoką dozą prawdopodobieństwa, dziś podejmiemy decyzję o nauce zdalnej wyższych klas podstawowych – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak zapewnił, “dla osób do 9 r.ż. zakażenie raczej bardzo rzadko może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dla nastolatków to zagrożenie rośnie”. 

Taki stan rzeczy jest jednym z powodów, dla których ograniczenia obejmą dzieci starsze. Ponadto, dzieci lepiej przyswajają wiedzę przekazaną przez nauczyciela stacjonarnie, a także “dla dzieci do 10 r. ż. zdaniem psychologów, nauka w szkołach jest ważna także ze względu na aspekty społeczne”.

Miliony maseczek i wiele innego sprzętu”

Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki, w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się dziś po ostatnich zakupach kilkanaście mln maseczek FPP2 I FPP3, pół miliarda rękawiczek i “wiele innego sprzętu tj. kombinezony, fartuchy, przyłbice, czy maski trójwarstwowe, których jest ponad kilkaset milionów.”

– Do samych szkół 75 tys. termometrów bezdotykowych i 20 mln maseczek, zgodnie z zapotrzebowaniem i 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych – mówił.

 – Kupiono respiratorów tyle, że od sierpnia potrojono liczbę łóżek z respiratorami 3,5-krotnie – mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że “w magazynach jest ponad 2,5 tys. respiratorów gotowych do podłączenia”.

– Każdy szpital, który chce podłączyć respirator, dostanie go. Mamy wolnych blisko 3 tys. – mówił.

Platforma Obywatelska zamykała laboratoria, PiS zwiększa ich wydolność

Jak informował Mateusz Morawiecki, z punktu pierwotnego 4 tys. wykonywanych testów SARS-CoV-2 każdego dnia wydolność testowania wzrosła do 80 tys. dziennie.

– W latach 2010-2015 Platforma Obywatelska zlikwidowała 30 laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zatrzymaliśmy ten proces i dziś mamy możliwość testowania 20 razy większą – ocenił. 

– Były dni, że testowaliśmy ponad 60 tys. pacjentów dziennie. Cały czas podnosimy nasze możliwości. Kiedy będzie trzeba testować więcej, będziemy testować więcej – mówił premier.

Gospodarka

– To co spotkało gospodarkę świata nie było zapisane w żadnym podręczniku ekonomicznym. Pełne zahamowanie. Zareagowaliśmy błyskawicznie – tarczą finansową, antykryzysową, poduszką płynnościową dla przedsiębiorców, która cały czas jest i według finansistów starczy na kilka miesięcy – relacjonował premier.

– We wskaźnikach OECD i KE w tych dwóchlatach Polska ma szansę przejść najbardziej suchą stopą przez najbardziej wzburzone wody, także w drugiej fali epidemii – mówił Mateusz Morawiecki.

– Poprzez tarcze finansowe utrzymaliśmy 5 mln miejsc pracy a nasza odpowiedź budżetowa była największa w Europie – mówił premier porównując wskaźniki PKB Polski m.in. z PKB Wielkiej Brytanii.

–  Nasza gospodarka idzie drogą środka. W ciągu 2 lat nie będziemy na pewno na 1 miejscu w UE. Ostrożniej powiem, będziemy w pierwszej 3-5 w UE. Z dużych Państw będziemy na 1 miejscu – zapowiedział.

Strategia na przyszłość

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, rząd ma trzy cele walki z pandemią. Są to : ochrona systemu zdrowia, ochrona gospodarki i ochrona seniorów.

Do ich realizacji, pierwszą linią obrony mają być; rygory i obostrzenia, dodatkowe 16 tys. łóżek szpitalnych i odpowiednia liczba łóżek respiratorowych (docelowo 30 tys. łóżek dla pacjentów covidowych) oraz szpitale tymczasowe, które “być może nie będą w użyciu, ale nie chcemy tworzyć ich w sposób gwałtowny”.

Premier zapowiedział także działania pocovidowe, tj. utworzenie ośrodków rehabilitacji dla pacjentów wyleczonych z COVID.

– Utworzyliśmy już jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej. Ośrodek działa w Głuchołazach. Pilotaż już działa – mówił zapowiadając przy tym, że program ma być rozszerzany.

 Dodał także, że planowane jest utworzenie “korpusu wsparcia dla seniorów”. Więcej o tym projekcie ma powiedzieć w ciągu najbliższych dni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSklep ze sprzętem elektronicznym w Katowicach został okradziony. Nagranie z monitoringu nie jest najlepsze
Następny artykułKolejne punkty dźwiękowe dla niewidomych w Tychach