A A+ A++
  • mObywatel to elektroniczna wersja fizycznych dokumentów dostępna w aplikacji na telefon.
  • Dokumenty mogą się przydać w razie kontroli policyjnej lub stłuczki – przyspieszą proces kontroli i przekazywania danych.
  • W mObywatelu dostępny jest również dowód rejestracyjny z informacjami na temat ubezpieczenia i badania technicznego.

Obowiązek posiadania przy sobie fizycznego blankietu prawa jazdy zniknął 5 grudnia 2020 roku. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli mamy w portfelu prawko, kontrola policyjna trwa szybciej, nie mówiąc już o sytuacji, w której dochodzi do zdarzenia drogowego.

Kiedy przydają się mDokumenty

Pierwszym problemem, na który możemy napotkać, jest brak łączności z policyjną bazą. Połączenie odbywa się za pośrednictwem transmisji danych, jeśli zatem kontrola lub zdarzenie ma miejsce na obszarze o słabym zasięgu tej usługi, weryfikacja tożsamości może zająć naprawdę bardzo dużo czasu. Kolejnym problemem może okazać się sam sprzęt, służący do weryfikacji danych – sami policjanci często narzekają, że tablety, którymi się posługują mają gorsze parametry niż te, które dzieci dostają na komunię.

Elektroniczne wersje dokumentów w aplikacji mObywatel dostępne są nawet wówczas, gdy nie ma zasięgu sieci – są bowiem pobierane do aplikacji. Dzięki temu możesz z nich skorzystać gdziekolwiek, podobnie jak z fizycznego blankietu. Warunek – telefon musi być naładowany.

O ile policja, w razie braku transmisji danych, może poradzić sobie przy pomocy radiostacji, o tyle zwykli kierowcy takich luksusów nie mają. W razie braku dokumentów nawet drobna stłuczka może okazać się sporym problemem. Nikt przecież nie uwierzy nam na słowo, że dane, które podajemy są prawdziwe. Aplikacja mObywatel pozwala na łatwą wymianę danych między dwoma użytkownikami, zatem sprawę przerysowanego zderzaka można załatwić na miejscu szybko i sprawnie, bez konieczności wzywania policji.

Jakie dane są w mDokumentach

Elektroniczna wersja prawa jazdy zawiera niemal wszystkie dane, które znajdują się w blankietach. W mPrawie Jazdy, oprócz zdjęcia, imienia i nazwiska, jest zatem numer, są kategorie, a także ograniczenia i potwierdzenia. Jest również data wydania dokumentu i data jego ważności. Z kolei mPojazd, czyli nasza osobista końcówka bazy CEPiK, zawiera informacje o wszystkich naszych pojazdach. To odpowiednik dowodu rejestracyjnego.

Są tam zatem dane dotyczące numeru rejestracyjnego numeru VIN, daty pierwszej rejestracji, ważności dokumentu, a także ubezpieczenia i badania technicznego. Do czasu likwidacji Karty Pojazdu będą tam również informacje o tym dokumencie.

Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna

Aplikacja mObywatel została przygotowana przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) – państwowy instytut badawczy, który pełni funkcję rejestru domen internetowych .pl. Została także zweryfikowana pod kątem bezpieczeństwa przez sklepy Google Play i AppStore. Co ważne – aby uruchomić aplikację i pobrać do niej dane, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta prawie trzy miliony Polaków.

Przeczytaj także: gdzie i jak zgłosić zakup pojazdu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje znany warszawski adwokat. Bronił w wielu głośnych sprawach
Następny artykułBankowość elektroniczna – historia koncepcji, która zrewolucjonizowała światowy system bankowy