A A+ A++

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych będą przedmiotem prac parlamentarnego zespołu ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi.

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych

Uregulowaniem posiadania prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych ma się zająć parlamentarny zespół ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi, który zostanie powołany w Sejmie.

Posłanka PiS Urszula Rusecka przekazała w Sejmie, że w czwartek (3 grudnia) zostanie powołany zespół parlamentarny ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi. Zespół ma działać we współpracy z rządem i spółdzielcami, aby – jak podkreśliła – “wypracować regulacje, które zmienią stan rzeczy”.

Z kolei poseł PiS, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. uregulowania stosunków własnościowych Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że “chodzi o to, aby miliony Polaków w pełni posiadało prawo własności do lokali znajdujących się w spółdzielniach mieszkaniowych”. “Kwestia nieuregulowania statusu prawnego uniemożliwia przekształcenie wieczystego użytkowania w prawa własności” – dodał.

Rzymkowski zaznaczył, że “według danych rynkowych lokale z nieuregulowanym statusem własnościowym gruntów, na których zostały ulokowane, są szacunkowo tańsze o średnio 20 proc. w stosunku do lokali, które mają uregulowaną sytuację własnościową”. “Ma to szereg daleko idących konsekwencji, wynikających z ograniczenia prawa własności z racji na nieuregulowanie kwestii dotyczących własności terenu, na których budynek mieszkalny stoi od wielu dekad” – ocenił poseł PiS.

Zobacz również:

Przez przekształcanie wieczystego użytkowania w prawo własności

“Zależy nam na tym, aby wykorzystać istniejący mechanizm przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności, aby właściciele wielopokoleniowi mogli korzystać z pełni z tych praw, co przełoży się na wartość nieruchomości” – mówił Rzymkowski.

Natomiast poseł PiS Paweł Lisiecki stwierdził, że “brak regulacji gruntów pod budynkami spółdzielczymi oznacza m.in. to, że osoby nie mogą zakładać ksiąg wieczystych, a ich nieruchomości mają niższą wartość”. “Jest z tym problem, samorząd nie reguluje, przynajmniej w Warszawie, tego typu spraw, opóźnia się z pewnymi sprawami i lądują one w sądzie, i tracą na tym tak naprawdę mieszkańcy” – dodał.

Według Ruseckiej, “nie może być tak, że samorządowcy nie wykonują prawa”.

“Przykładem jest samorząd Warszawy, ale również i w innych samorządach istnieje ta sytuacja. Właściciele lokali nie mogą z pewnych praw korzystać, z kolei samorządowcy pobierają opłaty od spółdzielców” – mówiła posłanka PiS.

autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ lena/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUDERZYŁ W SAMOCHÓD TRANSPORTUJĄCY KREW. MIAŁ PONAD DWA PROMILE !
Następny artykułDania wigilijne. Dzięki tym trikom zawsze wyjdą