A A+ A++

Pracodawca decyduje o terminie zawarcia umowy o prowadzenie PPK – czy rzeczywiście?

Pracodawca decyduje o terminie zawarcia umowy o prowadzenie PPK

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz nowej osoby zatrudnionej należy do obowiązków pracodawcy. Pracodawca może to zrobić po upływie 14 dni zatrudnienia, nie później jednak niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia tej osoby. Czy to oznacza, że pracodawcy mają dowolność wyboru terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK?

Tak. Pod warunkiem, że zmieszczą się w wyznaczonych przez ustawę ramach czasowych.

Ostatnia nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadziła – od 4 czerwca br. -zmiany m.in. przy zawieraniu nowych umów o prowadzenie PPK. Przed tą zmianą podmiot zatrudniający zobowiązany był do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia.

Od 4 czerwca br. pracodawca może zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz nowej osoby zatrudnionej już po upływie 14 dni zatrudnienia, nie później jednak niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia tej osoby. Oznacza to, że zatrudnienie nowego pracownika w pierwszym dniu miesiąca pozwala na zawarcie dla niego umowy o prowadzenie PPK już 15 dnia tego samego miesiąca. Pracodawca może, ale nie ma obowiązku skorzystać z tej możliwości – w dalszym ciągu ma czas na zawarcie umowy o prowadzenie PPK do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia.

Pracownik musi mieć wymagany okres zatrudnienia

Nie uległa zmianie zasada, że do okresu zatrudnienia, potrzebnego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu danej osoby zatrudnionej, wlicza się jej okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli – z mocy odrębnych przepisów – obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał tę osobę. Oznacza to, że pracodawca, który – po przerwie – ponownie zatrudni pracownika, który był już u niego wcześniej zatrudniony co najmniej 14 dni, może zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK już pierwszego dnia zatrudnienia. Oczywiście pod warunkiem, że we wcześniejszym okresie zatrudnienia takiej umowy dla niego nie zawarł, a  wspomniane co najmniej 14 dni zatrudnienia mieści się w okresie poprzednich 12 miesięcy.

Elastyczność nie znaczy dowolność

Jak widać, zarówno przed zmianą ustawy o PPK, jak i po tej zmianie, pracodawca sam decyduje o momencie zawarcia w imieniu pracownika umowy o prowadzenie PPK – w określonych przez ustawę ramach czasowych. Powinien jednak pamiętać o art. 23 ust. 1 ustawy o PPK, zgodnie z którym do osób zatrudnionych stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy dotyczące obowiązku równego traktowania. Z uwagi na powyższe, nieuzasadnione zawieranie umów o prowadzenie PPK w skrajnie odległych terminach dla osób zatrudnionych jednego dnia może się spotkać z zarzutem naruszenia tych zasad.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGroźny pożar w nieczynnym warsztacie. Spaliły się cztery samochody
Następny artykułKolejne udogodnienia w „E-Urząd Skarbowy”