A A+ A++

Poznań. Powstanie metropolitalny plan adaptacji do zmian klimatu

26.03.2021r. 17:44

Jak podkreślił w piątek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes stowarzyszenia zrzeszającego powiat poznański, Poznań i 21 innych samorządów, plan adaptacji do zmian klimatu dla całego obszaru metropolitalnego będzie unikatowym tego typu opracowaniem w skali kraju.

“Taki plan dla samego Poznania już powstał, stworzyliśmy go w ramach projektu Ministerstwa Środowiska skierowanego do największych polskich miast. Dzięki wspólnemu działaniu wszystkich samorządów tworzących nasze samorządowe stowarzyszenie, przygotowane zostanie pełniejsze, unikatowe, kompleksowe opracowanie, społecznie wyczekiwane i strategiczne dla rozwoju regionu” – powiedział.

Koordynator projektu ze strony Metropolii Poznań, Krzysztof Mączkowski wyjaśnił, że na plan adaptacji do zmian klimatu złożą się: analiza zjawisk klimatycznych, ocena wrażliwości i podatności metropolii na zmiany klimatu, określenie potencjału adaptacyjnego oraz analiza ryzyk i szans rozwojowych.

“Prace nad miejskim planem adaptacji dla Poznania pokazały, że najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu są zdrowie publiczne, gospodarka przestrzenna, gospodarka wodna i transport. Teraz sprawdzimy, jakich obszarów dotyczy to w przypadku całej, zróżnicowanej przecież metropolii” – powiedział.

Punktem wyjścia do prac nad dokumentem jest udział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w międzynarodowym projekcie TeRRIFICA (Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action). Rektor poznańskiego uniwersytetu prof. Bogumiła Kaniewska zaznaczyła w piątek, że uczelnia “jest zakorzeniona w nauce, ale i w otoczeniu, w którym działa”.

“Realizując naszą uczelnianą misję służby człowiekowi i społeczeństwu, wychodzimy poza laboratoria i biblioteki. Przykładem jest ten konkretny projekt, który pokazuje naszą gotowość do reagowania na bieżące problemy, w tym na tak istotne jak zmiany klimatu” – powiedziała.

TeRRIFICA to projekt o charakterze społecznym ukierunkowany na przeciwdziałanie zmianom klimatu i adaptację do skutków tych zmian. Uczestniczą w nim regiony z: Hiszpanii, Francji, Niemiec, Polski, Serbii i Białorusi. W Polsce projekt realizowany jest przez zespół pracowników UAM we współpracy z partnerami zewnętrznymi, m.in. stowarzyszeniem Metropolia Poznań, urzędem marszałkowskim oraz Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Jednym z efektów współpracy jest innowacyjne narzędzie “Mapuj klimat”, służące do identyfikacji efektów zmian klimatu w przestrzeni. Na ogólnodostępnej platformie internetowej, na interaktywnej mapie można oznaczać miejsca widocznych skutków zmian klimatu.

Zebrane dane będą punktem wyjścia dla planowanych na maj i czerwiec warsztatów o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu. Dodatkowo oficjalne dane udostępnią urzędy miast i gmin.

Jak podkreślono, połączenie danych urzędowych z głosami zebranymi m.in. od mieszkańców, z narzędzia “Mapuj klimat” oraz podczas warsztatów, pozwoli naukowcom na pracę na odpowiednio bogatym materiale. Plan adaptacji do zmian klimatu dla Metropolii Poznań ma być gotowy do końca 2021 r.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzytelnicy nowotomyskiej biblioteki pogorzelcom
Następny artykułCzęstochowskie24: Straż Miejska podsumowuje 2020 rok