A A+ A++

Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej  od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. 

Werdykt jury poznaliśmy w środę 24 kwietnia 2024 r. w pięknej Sali Rady Ratusza Staromiejskiego w Toruniu podczas specjalnie zwołanej na ten cel konferencji prasowej. Jest to już XXVIII edycja jedynej polsko-niemieckiej nagrody literackiej przyznawanej autorkom i autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

– Corocznie jest to uznanie dla wybitnych literatek i literatów z tych dwóch krajów. Co najważniejsze, dzięki temu możemy w Polsce poznać co literatura niemiecka pokazuje wartościowe, wyjątkowe, ciekawe. A z kolei czytelnicy niemieccy poznają twórczość polskich autorek i autorów – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas posiedzenia 28 października 2023 r. w Toruniu Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które otrzymają w tym roku to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne.

Tegorocznych laureatów ogłosił prezydent Michał Zaleski. Oficjalny komunikat o laureatach i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w rocznicę urodzin twórcy pierwszego Słownika języka polskiego S. B. Lindego.

W 2024 r. ze strony niemieckiej nagrodę otrzyma Anne Weber, a ze strony polskiej Zbigniew Rokita. Sylwetki i dorobek twórczy laureatów zaprezentowali przedstawiciele Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego – prof. dr hab. Leszek Żyliński, profesor Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX – XXI w. oraz dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Wręczenie nagrody odbędzie się w uroczystej oprawie 16 czerwca Ratuszu Staromiejskim w Toruniu z udziałem władz miejskich Torunia i Getyngi. Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Ustanawiając w 1996 r. wspólną nagrodę, której patronem został Samuel Bogumił Linde, przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych miast, Torunia i Getyngi, określili w sposób jednoznaczny jej charakter: miała to być nagroda literacka, przyznawana pisarzom polskim i niemieckim, niezależnie od rodzaju ich twórczości, za wybitne dokonania artystyczne i zasługi dla szeroko pojętej humanistyki, w tym przede wszystkim dla dzieła pojednania państw, społeczeństw i narodów, w którym słowu pisanemu przypadła rola szczególna i ważna.

Pomimo, że określający charakter nagrody przymiotnik zniknął z jej nazwy w 2001 roku, istota jej nie zmieniła się – z ducha i treści pozostała literacka. Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego nie jest jednak zwyczajną nagrodą literacką, którą honoruje się całokształt dokonań pisarskich, jakichś ich ideowo, gatunkowo bądź tematycznie umotywowany fragment czy konkretną książkę.

Ustanowiona w 1996 r. nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich i potwierdzeniem tego, co wspólne i niepodzielne, co łączy Polaków i Niemców zarówno w tym, co konkretne i lokalne, jak i w tym, co uniwersalne, co łączy we wspólnej rozmowie i twórczej refleksji ludzi, społeczeństwa i narody.

14 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl Weltmajstry. Spektakl w formie kabaretowej opowiada o piłkarskich mistrzostwach świata 2050, pierwszych w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska, a w Gliwicach w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców i w towarzystwie barmanki Basi wspólnie oglądają mecze reprezentacji przeżywając chwile, kiedy Ślązacy mogą zostać „weltmajstrami”.

Zdj. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArnold Schwarzenegger przyznał, że przed laty sabotował karierę Sylvestra Stallone’a. „Sądziłem, że dorównam mu tylko wtedy, gdy on się potknie”
Następny artykułRABINÓWKA Zaobserwowano wilki