A A+ A++

Mycie okien to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Większość osób uważa, że choć jest czasochłonne i wymaga precyzji, rzadko kiedy kończy się osiągnięciem pożądanego efektu w postaci lśniących, pozbawionych smug szyb. Tymczasem okazuje się, że istnieją proste sposoby na to, by umyć okna w krótkim czasie, a w dodatku zobaczyć na nich upragniony błysk.

Jakim środkiem skutecznie umyć szyby?

Najczęściej wybieranym detergentem jest oczywiście płyn do mycia szyb. Niestety jego skuteczność w dużej mierze zależy od jakości detergentu, a tę ciężko ocenić, nie testując konkretnego środka. Jeśli raczej niechętnie podchodzisz do regularnego mycia okien i robisz to co najwyżej dwa razy do roku, nie będziesz miał możliwości sprawdzenia wielu płynów i wybrania tego, który radzi sobie najlepiej. W takim przypadku lepiej jest porzucić ten pomysł na rzecz domowych patentów. Dzięki temu nie tylko nie będziesz musiał poświęcać czasu na poszukiwanie profesjonalnej chemii gospodarczej, ale też zaoszczędzisz pieniądze.

Pierwszym ze sposobów jest zastosowanie płynu do naczyń Fairy lub dowolnego, jaki masz w domu. Do miski z ciepłą wodą dodaj jego niewielką ilość i wymieszaj do rozpuszczenia. Podczas mycia szyb zaobserwujesz, jak szybko znikają tłuste plamy, odciski palców czy różnego rodzaju zacieki. Ten patent spodoba się zwłaszcza rodzicom, których ciekawskie maluchy ochoczo obserwują świat przez okna, niejednokrotnie odbijając na nich swoje rączki czy przykładając buzie.

Kolejny godny uwagi i niskobudżetowy pomysł to wykorzystanie octu spirytusowego. Ten popularny w świecie kulinarnym dodatek do surówek, sałatek i wytrawnych galaretek, jest też genialnym środkiem do sprzątania. W przypadku szyb nie tylko skutecznie usunie brud, kurz i tłuste plamy, ale również całkiem nieźle poradzi sobie z ich nabłyszczeniem. Wbrew pozorom wcale nie pozostawia na długo swojego nieprzyjemnie kwaśnego zapachu, ponieważ szybko się utlenia. Jeśli chcesz wypróbować ten sposób na mycie szyb, najlepiej zastosuj ocet spirytusowy w proporcji jeden do jednego z ciepłą wodą.

Jak wypolerować okna na błysk?

Zwieńczeniem mycia szyb koniecznie powinno być ich wypolerowanie. To właśnie ono sprawia, że po zakończeniu pracy nie dojrzymy ani jednej smugi. Jednak, by to osiągnąć, ważna jest przede wszystkim odpowiednia technika i zastosowanie jednego z patentów, o których już za moment. Jeśli chcesz zobaczyć lśniące szyby w swoim mieszkaniu lub w domu, poleruj je od góry na dół, a następnie na boki.

W tym celu możesz wykorzystać chociażby zużyte rajstopy, dziecięcą pieluszkę tetrową albo starą koszulkę bawełnianą. Ciekawym i znanym od wielu lat sposobem jest również skorzystanie z gazet. Jednak uwaga – nie mogą być to gazety kolorowe, a zwykłe, które zdecydowanie łatwiej pochłaniają wodę. Najlepiej jest zgniatać je w duże kule, chowając wszystkie brzegi do wewnątrz i dopiero przystępować do działania.

Do nadania ostatniego szlifu szybom świetnie sprawdzi się też popularna żółta ścierka Vileda. Wystarczy zamoczyć ją w ciepłej wodzie, wycisnąć i kilkukrotnie przetrzeć nią umyte już okna, stosując wcześniej wspomnianą technikę. Dzięki wykorzystaniu przez producenta unikalnej technologii ściereczka pochłania wodę i zatrzymuje ją wewnątrz, pozostawiając szyby wolne od smug.

By wzmocnić ostateczny efekt polerowania, możesz też spróbować zastosować nabłyszczacz do zmywarki lub płyn do płukania tkanin. Wystarczy niewielką ilość jednego lub drugiego środka dodać do miski z wodą już na etapie mycia okien. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie szybkiego osiadania kurzu na świeżo umytych szybach.

Jak widzisz, skuteczne zadbanie o okna może być naprawdę proste, a wymarzony brak smug jest osiągalny nawet za pomocą domowych patentów. Pamiętaj też o tym, by razem z szybami umyć ramy okienne. Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj sobie również coś do posprzątania podłogi, która przy okazji może dość mocno się zachlapać. W tym celu świetnie sprawdzi się chociażby mop Vileda.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Kłopoty Milesa Bridgesa. Aresztowany w przeddzień otwarcia runku wolnych agentów!
Następny artykułLokata kapitału. Wyróżnić się w niespokojnych czasach