A A+ A++

Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma Nature udowadnia, że zmiany klimatyczne przyczyniły się do wzrostu liczby pożarów australijskich buszów w ciągu ostatnich 30 lat.

Australijska Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (CSIRO) odnotowała 800 proc. wzrostu średniej rocznej powierzchni spalonej przez pożary buszu w Australii od lat 90. ubiegłego wieku. Niektóre części tego kraju stanowią jedne z najbardziej podatnych na pożary obszarów świata.

Czytaj więcej

Według badania przeprowadzonego przez CSIRO, jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wzrost liczby pożarów w Australii jest ocieplający się klimat. W niektórych częściach kraju zaczęły występować coraz bardziej ekstremalne fale upałów, z kolei opady uległy zmniejszeniu. Zgodnie z raportem o stanie klimatu australijskiego Biura Meteorologicznego od 1910 roku średnia temperatura w Australii wzrosła o 1,4°C.

Naukowcy zbadali szereg czynników ryzyka pożaru, od ilości martwej roślinności na ziemi po wilgoć i warunki pogodowe. Okazało się jednak, że choć wywierały one pewien wpływ na pożary, dominującym czynnikiem była zmiana klimatu.

Eksperci klimatyczni z CSIRO wykazali, że w związku ze zmianą klimatu, roczny sezon pożarów znacząco się wydłużył, podczas gdy aktywność pożarów wzrosła w chłodniejszych i cieplejszych regionach, w tym w lasach alpejskich na Tasmanii i tropikalnych lasach deszczowych w Queensland.

Czytaj więcej

Podkreślają również, że choć wzorce atmosferyczne, takie jak El Nino lub La Nina, mogą wpływać na zmiany intensywności pożarów buszu z roku na rok, aż 9 z 11 lat, w których spłonęło ponad 500 tysięcy kilometrów kwadratowych, wystąpiło po 2000 roku. Wskazują też, że w ciągu ostatnich 90 lat aż trzy z czterech lat megapożarów miały miejsce po 2000 roku. Rok megapożaru oznacza, że w ciągu roku spłonął co najmniej 1 milion skumulowanych hektarów lasów. Tymczasem w 2019 oraz 2020 roku pożary strawiły łącznie 11,5 hektarów dotkniętych suszą buszów i lasów w południowo-wschodniej Australii.

Wszystkie te wydarzenia naukowcy powiązali z występowaniem pogody sprzyjaj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacje. Nowe obostrzenia do 17 grudnia
Następny artykułPolichromia Stanisława Wyspiańskiego przemalowana. Matka Boska po konserwacji budzi kontrowersje