Forbes: O czym przede wszystkim powinny pamiętać firmy przy przywracaniu zespołów do pracy w biurach, a czego się przy tym wystrzegać? Co jest w tym procesie z państwa punktu widzenia kluczowe? Kiedy powinno to nastąpić?
Agata Błaszkiewicz: Myślę, że jeśli firma może odłożyć w czasie powrót do biura i kontynuować pracę większości zespołu z domu, to powinna pójść w tym kierunku. Oczywiście należy rozpocząć planowanie powrotu, szykować już biuro zgodnie z nowymi zasadami i powoli otwierać je dla większych grup pracowników, ale nadal promować pracę z domu i zalecać pojawianie się w biurze tylko w miarę konieczności.
Zobacz również: Czy koronawirus zwalnia z przestrzegania umów?
Według mnie najważniejsze przy planowaniu powrotu do biur jest zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Musimy mieć pewność, że biurowce są odpowiednio zabezpieczone, a miejsca pracy przygotowane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi (m.in. możliwość utrzymywania dystansu, nie gromadzenie się w salach, przestrzeganie zasad odnośnie noszenia maseczek, dezynfekcji, korzystania ze wspólnych pomieszczeń, etc.). Po zaplanowaniu procedur i wytycznych bardzo ważne będzie, aby przekazać je wszystkim pracownikom w sposób klarowny i z wykorzystaniem kilku kanałów komunikacji, tak aby dotrzeć z przekazem do wszystkich osób. Bardzo ważne będzie też dbanie o to, aby nowo wprowadzone zasady były przestrzegane.
Którzy pracownicy najszybciej powinni zostać przywróceni do biur/miejsc pracy, gdzie efektywność pracy z domu była w czasie pandemii najmniejsza, a gdzie najwyższa?
To zależy od firmy, profilu jej działalności czy działań, jakie są dla niej w tym momencie najważniejsze. Jeśli dany pracownik czy dział może wykonywać pracę zdalnie i jest ona równie efektywna, co praca z biura, rekomendowałabym pozostawienie trybu pracy zdalnej. Oczywiście są stanowiska, które wymagają powrotu niekoniecznie do biura, ale do przestrzeni publicznej – np. w celu przeprowadzenia spotkania z klientami „w terenie”, wizytacji na budowie czy wizyty w budynku, którym zarządzamy. W takich przypadkach pracownicy wykonują swoją pracę z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa tj. zasad dystansowania się i mycia rąk, dezynfekcji, noszenia maseczki etc. Natomiast obowiązki, które dotychczas były wykonywane w biurze, zalecamy realizować z domu.
Jakie są potencjalne zagrożenia płynące z przywracania ludzi do biur? Czego obawiają się pracownicy oprócz potencjalnej możliwości zachorowania?
Bardziej niż zachorowania w biurze pracownicy obawiają się zakażenia się w trakcie dojazdu do niego. W tej chwili zbieramy zgłoszenia od pracowników, którzy z różnych powodów nie czują się gotowi na powrót do biura – najczęściej podawaną przez nich przyczyną jest właśnie obawa przed dojazdem środkami komunikacji, a nie sam pobyt w biurze. Często nawet pojawia się sformułowanie, że w biurze jest bezpiecznie jak w domu, pracownicy obawiają się jednak większych skupisk ludzi. Ponuro prezentują się statystyki związane z ogólnym poziomem stresu wśród ludzi, zagrożeniem depresją, które w ostatnim czasie znacznie się podwyższyły, co jest … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS