A A+ A++

O planach związanych z organizacją internetowej gali dla tegorocznych absolwentów Mickiewicza wiedzieli nieliczni. Maturzyści dostali na nią zaproszenie w ostatniej chwili, bo Katarzyna Piotrowska, dyrektorka III LO, chciała sprawić im niespodziankę.

W słynnej auli III LO, gdzie od 1900 roku odbywają się wszystkie szkolne uroczystości, zebrało się całe grono pedagogiczne. Na galę zaproszono też gości, ale w sposób wirtualny.

Prof. Tadeusz Sławek: Dobrze zastanówcie się, do czego chcecie dojść w życiu

Znane osoby związane z Katowicami i absolwenci III LO nagrali krótkie filmiki z przesłaniem dla maturzystów.

– Nie wątpię, że gdy nastaną czasy, które to umożliwią, spotkacie się wszyscy w szkole, żeby podziękować nauczycielom, sobie nawzajem i tym murom za to wszystko, co was tutaj dobrego spotkało. Dobrze zastanówcie się, do czego chcecie dojść w życiu, pamiętając, że nie każdy sukces jest wart każdej ceny, a nie każda porażka jest klęską. Zbudujcie świat bardziej ludzkim niż ten, który my dla was zbudowaliśmy, za co przepraszam. Jak śpiewa Neil Young, keep on rockin’ in the free world! – mówił prof.  Tadeusz Sławek, poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca i były rektor Uniwersytetu Śląskiego, absolwent Mickiewicza z rocznika 1964.

Cytatem z piosenki pożegnał się z maturzystami także prof. Ryszard Koziołek, rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego. – Jak śpiewa laureat literackiej Nagrody Nobla Bob Dylan: „I contain multitudes” – „Mieszczę w sobie wielość”. Nie pozwólcie tej wielości uśpić. Bez względu na to, jaką uczelnię wybierzecie, ona nigdy was nie pomieści. Nigdy nie będziecie tylko filologami, fizykami czy medykami. Pozostaniecie ludźmi: różnorodnymi, bogatymi w emocje, w doświadczenia, pełni sprzeczności – mówił prof. Koziołek.

Maturzystka z III LO im. Adama Mickiewicza: Czujemy złość, smutek, rozgoryczenie

Prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, podkreślał, że każdy sam układa w swojej głowie życiowy plan, ale Ślązacy mają cechę wspólną: pasję w zdobywaniu celu.

Prof. Danuta Krzyżyk z Wydziału Humanistycznego UŚ wyraziła żal, że nie spotka się z tegorocznymi absolwentami na maturze ustnej, która została odwołana.

– Nie dlatego, że lubię pytać i oceniać, ale dlatego, że zostaliśmy pozbawieni możliwości spotkania z drugim człowiekiem, które jest inspirujące, buduje, które dla obu stron jest nauką – mówiła prof. Krzyżyk.

Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, podkreślał, że na scenie może być, kim zechce, nawet Napoleonem. – Ale i wy po maturze możecie zostać, kim zechcecie – przypominał.

Swoje przesłania dla maturzystów nagrały także Teresa Baranowska, była dyrektorka Mickiewicza i aktorka Anna Dereszowska, jej pasierbica i absolwentka szkoły. Do uczniów z ekranów przemówili również m.in. Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, raper Miuosh, członkowie zespołu Lombard czy Grzegorz Turnau, który przysłał im piosenkę skomponowaną dla liceum, do którego chodziła jego córka.

Zofia Matuszczyk, tegoroczna maturzystka, nie kryła emocji. – Chciałam podziękować nauczycielom za ogrom wiedzy, którą nam przekazali i byli przy nas w czasie naszych wzlotów i upadków. Jestem wkurzona. Nie powinnam używać takiego słowa, ale ono doskonale oddaje to, co wszyscy czujemy: złość, smutek, rozgoryczenie. Nie powinniśmy być pozbawieni tych ważnych momentów, momentów pożegnań, ostatnich lekcji. To niesprawiedliwe, ale odrobimy to, pożegnamy się jeszcze na żywo – zapewniła.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowrotu do biur nie trzeba przyspieszać
Następny artykułTrzy miesiące do Memoriału Kamili Skolimowskiej