A A+ A++

Powrót zimy to efekt przemieszczania się aktywnych frontów atmosferycznych związany z dynamicznym ośrodkiem niżowym o nazwie Lars, który ukształtował się w środkowo-wschodniej części kontynentu europejskiego.

Do 35 cm śniegu

Najmocniej da o sobie znać w regionach południowo -wschodnich, wschodnich i częściowo północno-wschodnich Polski. To właśnie te obszary na mapach ostrzegawczych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej objęte są alertami od pierwszego do trzeciego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu. W Małopolsce w ciągu najbliższych godzin przybyć może do 25 cm śniegu. Najwięcej białej pokrywy przybyć ma w Bieszczadach i na południowo-wschodnich krańcach Polski – ponad 35 cm. 

Padać w wielu regionach zaczęło już wczesnym rankiem, o czym przekonać mogli się kierowcy. Białe są drogi dojazdowe na Podhalu, trudne warunki panują także na drodze krajowej numer 75 z Nowego Sącza do Krynicy czy na drodze numer 87 ze Starego Sącza do Piwnicznej.  Problemy występują także na drodze wojewódzkiej 977 między Gromnikiem a Tarnowem.

Lawinowa “trójka” w Tatrach

Trudne warunki panują także na tatrzańskich szlakach. Są pozawiewane i przysypane śniegiem i ich przebieg może być niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. 

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. W dalszym ciągu obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

“Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie TOPR.

Przed wyjściami w góry przestrzega także Tatrzański Park Narodowy. “Niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń” – przestrzega TPN. I informuje, że na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Śnieżyce na razie omijają sam Kraków, ale MPO zastrzega, że czeka na zimę w gotowości. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMisja InSight: rezygnacja z dalszych prób drążenia w powierzchni Marsa
Następny artykułCelnicy z Rybnika na tropie nielegalnego hazardu