A A+ A++

Już ponad dwa miliony osób w Polsce przeszło zakażenie koronawirusem. W przypadku niektórych choroba mogła przebiegać bezobjawowo. Jednak duża część chorych na COVID-19 długo dochodziła do zdrowia. A koniec infekcji był dla nich tak naprawdę początkiem dochodzenia do pełnej sprawności. Bo choroba wywołuje wiele powikłań – pulmonologicznych, ale też kardiologicznych czy neurologicznych.

– COVID-19 to podstępna, wieloobjawowa choroba, która ma często ciężki przebieg. Jej następstwa możemy podzielić na podostre oraz przewlekłe. Powrót do zdrowia pacjenta to często kwestia wielu miesięcy. Zdarza się, że niektóre osoby nawet pół roku po chorobie nie mogą wrócić do poprzedniej kondycji, część nie wróci do niej wcale. Skala problemu rośnie wraz z przybywaniem ozdrowieńców – mówił “Wyborczej” prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK 4.

I zauważał, że leczenia często wymagają nie tylko aktywnie zakażeni, ale też ozdrowieńcy.

Powikłania i rehabilitacja po COVID-19. W czwartek ogólnopolska konferencja

W czwartek o powikłaniach po infekcji COVID-19 oraz rehabilitacji pacjentów będą rozmawiali specjaliści z całej Polski. O godz. 18 rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa “Post-Covid Syndrome – rozpoznawanie i postępowanie”. – Program obejmuje całościowe spojrzenie na tę tematykę, uwzględnia najnowsze publikacje światowe w tym zakresie. Z pewnością zainteresuje dużą rzeszę lekarzy różnych specjalności. Z oczywistych względów konferencja odbędzie się w formule on-line – mówi prof. Janusz Milanowski, który jest jednym z prelegentów.

Prelegentami konferencji będą specjaliści z kilku dziedzin medycyny, głównie z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. O syndromie postcovidowym opowie prof. Janusz Milanowski. Natomiast o powikłaniach pulmonologicznych po infekcji będzie mówił dr Marek Michnar z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie.

Podczas konferencji specjaliści będą też rozmawiali o wpływie na pacjentów z chorobami śródmiąższowymi płuc (dr hab. Barbara Mackiewicz z tej samej kliniki), tym co po przebyciu choroby pokazują badania radiologiczne (prof. Elżbieta Czekajska-Chehab z I Zakładu Radiologii Lekarskiej UM w Lublinie), postępowaniu z pacjentami onkologicznymi (dr Izabela Chmielewska z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie).

Dyskusja będzie dotyczyła również powikłań kardiologicznych i zakrzepowo-zatorowych (dr hab. Michał Tomaszewski z Kliniki Kardiologii UM w Lublinie), zaburzeń ośrodkowych i psychokognitywnych (dr Joanna Milanowska z Zakładu Psychologii UM w Lublinie) oraz rehabilitacji po COVID-19 (prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii).

Link do konferencji znajduje się pod tym adresem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW lany poniedziałek stracili dom. Pomóżmy im – FILM, FOTO
Następny artykuł42-latek kłuł przypadkowych przechodniów igłą, zajeżdżał drogę samochodem. Trafił do aresztu