A A+ A++

– W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu – pisała prasa o Stoczni Rzecznej w 1950 r.

Troska o bezpieczeństwo pracy w Stoczni Rzecznej

W Stoczni Rzecznej w Elblągu nastąpiła poważna poprawa stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem podniesienia bezpieczeństwa pracy w warsztacie mechanicznym zbudowano m. in. osobny wyłącznik przy pile mechanicznej, zamiast czynnego dotąd jednego wyłącznika, który obsługiwał wiertarkę i piłę.

Pracownicy zatrudnieni przy szlifierkach we wszystkich działach otrzymali okulary ochronne. Poważnie uzupełniono wyposażenie straży przeciwpożarowej. Poza tym zwiększono dwukrotnie ilość punktów oświetlenia terenu stoczni oraz przeniesiono ambulatorium do odpowiedniejszego pomieszczenia.

W najbliższym czasie obrabiarki w stolarni zostaną wyposażone w pasy skórzane. W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu.

Narada harcerzy

W Elblągu odbyła się narada powiatowej komendy Związku Harcerstwa Polskiego, na której omówiono dotychczasowy rozwój organizacji oraz ustalono plan pracy na przyszłość. Spośród uchwał narady wymienić należy postanowienie o wyborze przez młodzież szkół podstawowych, należącą do harcerstwa, drużynowych, którzy dotychczas byli mianowani przez komendę hufca.

Uczestnicy narady postanowili powiększyć szeregi ZHP, szczególnie na wsi.

Kurs języka rosyjskiego przy Związku Zawodowym Pracowników Państwowych

Staraniem oddziału Zw. Zaw. Pracowników Państwowych przy Starostwie Powiatowym uruchomiony został kurs języka rosyjskiego dla związkowców. Wykłady na kursie odbywają się dwa razy w tygodniu.

W najbliższym czasie, z inicjatywy związku, mają być zorganizowane przy kole Z. Z. Prac. Państw. Sekcje artystyczne: śpiewacza, recytatorska i sceniczna, które organizować będą imprezy dla pracowników starostwa oraz wyjeżdżać na wieś.

Elektryfikacja spółdzielni produkcyjnej

W ramach zobowiązań 1-majowych, pracownicy biura obwodowego elbląskiego podokręgu sieciowego w Malborku zobowiązali się zelektryfikować do dnia 30 bm. rolniczą spółdzielnię wytwórczą im. Armii Czerwonej w Krasnołące, gmina Stare Pole, w powiecie malborskim. Monterzy licznikowi zobowiązali się ponadto wykonać 2 skrzynki z urządzeniem licznikowym, celem udostępnienia mało i średniorolnym chłopom gminy Stare Pole dokonania omłotów przy użyciu energii elektrycznej.

Poza tym pracownicy podokręgu sieciowego ZEON w Elblągu zobowiązali się zebrać 15 ton złomu, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup urządzenia świetlicy.

Z muzyką i pieśnią do zakładów pracy

Pod takim hasłem młodzież akademicka z Gdańska przybyła z występami do Elbląga, gdzie w Zakładach Mechanicznych urządziła dla przodowników pracy racjonalizatorów wieczór artystyczny.

Występy, w których uczestniczyli Krystyna Olszewska, Maria Burchard – recytatorki, Halina Seredyńska, Stefan Cejrowski, Jerzy Duch – śpiew, chór pod dyrekcją prod. Tadeusza Pilewskiego oraz prof. Cecylia Konopacka – akompaniament, cieszyły się olbrzymim powodzeniem.

Źródło: Głos Wybrzeża nr 96 i 97, 1950 r.

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.


oprac. TB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolak z rekordem Guinnessa w najszybszym drifcie. Prowadził auto stopą
Następny artykułBp Włodarczyk: pasterzy trzeba wymodlić, a potem „omadlać”