A A+ A++

Trwają prace nad powołaniem Rady Społecznej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, siedem gmin z terenu powiatu płockiego wraziło wolę przystąpienia do tego organu. Tymczasem przedstawiciele CPK podziękowali Staroście Sylwestrowi Ziemkiewiczowi za dotychczasowe zaangażowanie i wyrazili nadzieję „na dalszy udział w procesie kształtowania inwestycji”.

O planach Centralnego Portu Komunikacyjnego zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Przypomnijmy, że na zlecenie tej państwowej spółki realizowane jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu pn.: „Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK – Płock – Włocławek”. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji studialnej wraz ze wskazaniem rekomendowanego wariantu w zakresie koniecznym do prowadzenia działań w kolejnych etapach procesu inwestycyjnego.

Co to oznacza dla mieszkańców Ziemi Płockiej? Na razie spore nerwy, bowiem we wszystkich wskazanych wariantach linia kolejowa przecina gminy na pół. Przechodzi przez osiedla domów jednorodzinnych, gospodarstwa, firmy, park krajobrazowy, niszczy zabytki. 

Były w tej sprawie konsultacje społeczne, Starosta Sylwester Ziemkiewicz napisał zarówno do Prezesa Zarządu CPK, jak i pełnomocnika rządu ds. CPK oraz Ministra Infrastruktury, a Rada Powiatu Płockiego przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się propozycjom zaproponowanym przez CPK. Samorząd Powiatu Płockiego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uruchomił ponadto Powiatowy Komitet Pomocy Prawnej Mieszkańcom, których będzie dotyczyć wywłaszczenie związane z budową linii kolejowej CPK. Został też przygotowany szczegółowy raport, który trafił do spółki CPK z apelem o wypracowanie prospołecznego rozwiązania. 

– CPK to inwestycja totalna i gigantomania PiS. Przykład, jak nie powinno się prowadzić żadnej inwestycji w tym kraju. Inwestycja, która generuje olbrzymie koszty, prowadzona wbrew tysiącom ludzi, którzy żyją w strachu o swoje mienie i życie. Mogę Państwa zapewnić, że jako Poseł tej ziemi będę bronił zarówno jej, jak i mieszkańców – zapewnił podczas konferencji prasowej Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejmu RP, Członek parlamentarnego zespołu ds. CPK.

W tej chwili trwają prace nad powołaniem Rady Społecznej, w której każda gmina będzie miała po troje przedstawicieli.

Cały czas trzymamy rękę na pulsie, walczymy o to, by planowana linia kolejowa biegła zgodnie z oczekiwaniami społecznymi – mówi Starosta Sylwester Ziemkiewicz, który kilka dni temu otrzymał wreszcie odpowiedź na kilka pism wysłanych do CPK.

Przedstawiciele CPK podziękowali za przekazanie uwag i informacji dotyczących przebiegu planowanej linii kolejowej biegnącej przez teren powiatu płockiego. Podkreślili, że „na bieżącym etapie prac studialnych nie można jednoznacznie określić dokładnych parametrów linii kolejowej oraz ilości i rodzajów kolizji”. Poinformowali, że będzie to możliwe w czwartym kwartale 2023 roku, „ponieważ będą wówczas rozwiązane m.in. zagadnienia drogowe, odwodnieniowe, precyzyjne lokalizacje mostów i wiaduktów”.

Na pewno nie odpuścimy tego tematu – zapowiada Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Płock: Droga Krzyżowa w DPS Brwilno
Następny artykułPowiat Płock: XIII Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Gąbinie