A A+ A++

W Archiwum Muzeum Auschwitz zakończył się dwuletni projekt „Rekonstrukcja tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Arolsen Archives”. Nad projektem pracował zespół archiwistów, historyków, informatyków oraz osoby indeksujące dane z dokumentów.

Zasadniczym celem było pozyskanie jak największej ilości danych dotyczących więźniów KL Auschwitz na podstawie kwerendy przeprowadzonej zdalnie w zasobach Archiwum Arolsen w Bad Arolsen w Niemczech – mówi kierująca projektem w Muzeum Auschwitz Ewa Bazan.

W trakcie kwerendy skoncentrowano się na kolekcji dokumentów obozu koncentracyjnego Buchenwald, który zawiera m.in. akta personalne więźniów.

Wybór nie był przypadkowy. W 2006 roku Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża przekazało do zbiorów Muzeum Auschwitz ponad 47 tys. cyfrowych kopii dokumentów polskich więźniów KL Auschwitz i KL Buchenwald przenoszonych między tymi obozami. Nowy projekt badawczy pozwolił na uzupełnienie informacji o więźniach innych narodowości – podkreśla współkoordynatorka projektu Krystyna Leśniak.

Dzięki kwerendzie w Archiwum Arolsen zbiór uzupełniono o kolejne 90 tys. dokumentów, takich jak akta personalne, akta oddziału zatrudnienia więźniów, różnego rodzaju listy nazwiskowe, dokumenty informujące o dalszych przeniesieniach lub o śmierci więźniów.

Obecnie cały zbiór to ponad 167 tys. dokumentów dotyczący ok. 30 tys. kobiet i mężczyzn – powiedział dr Wojciech Płosa, kierownik Archiwum Muzeum Auschwitz.

Dane zawarte w dokumentach są obecnie rejestrowane w bazach danych. Do tej pory do cyfrowych katalogów wprowadzono około 45 procent dokumentów.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom finansowym przekazanych przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski oraz koncern Volkswagen AG.

Szerzej TUTAJ

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Oświęcim: Oświata w czasach zarazy. Narada władz Powiatu z dyrektorami szkół i poradni
Następny artykułGrecka turystyka straciła 14 mld euro. Najbardziej zawiedli Amerykanie i Rosjanie