A A+ A++

Jeśli w najbliższy czwartek, 22 października br. będzie aktualizowany podział powiatów w kraju na strefy, to powiat kłodzki z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się w strefie czerwonej. Wskazują na to dane o zakażeniach koronawirusem z ostatnich dwóch tygodni.

Kryterium, według którego Ministerstwo Zdrowia kwalifikuje przynależność danego powiatu do strefy czerwonej, jest wskaźnik ECDC, określający liczbę zarażeń wirusem SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Jeżeli jego wartość w ciągu ostatnich dwóch tygodni jest wyższa niż 12, powiat jest kwalifikowany do strefy czerwonej.

W powiecie kłodzkim w ciągu ostatnich 14 dni, łącznie z dniem dzisiejszym, odnotowanych zostało 214 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Przeliczając to według wskaźnika ECDC, uzyskujemy 13,54 przypadków zarażenia na 10 tys. mieszkańców, co przekracza wartość 12 i kwalifikuje powiat kłodzki do strefy czerwonej. Jeśli nawet w dniu jutrzejszym nie zostanie odnotowany żaden nowy przypadek koronawirusa w powiecie, to wskaźnik zmniejszy się jedynie do 13,42 zarażeń na 10 tys. mieszkańców, co nadal oznacza dla powiatu strefę czerwoną.

Aby powiat kłodzki przekroczył barierę strefy czerwonej i stał się ponownie strefą żółtą, ilość nowych przypadków koronawirusa w ciągu tygodnia powinna spaść poniżej 190 – wówczas wskaźnik ECDC spadnie poniżej 12. Osiągnięcie tej wartości byłoby możliwe, gdyby przez kolejne 6 dni nie odnotowano w powiecie kłodzkim żadnego nowego przypadku zarażenia koronawirusem, co z kolei wydaje się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę przyrost zachorowań w skali kraju. Stąd też – z dużym prawdopodobieństwem, jeśli powiat kłodzki stanie się strefą czerwoną, to szybko z niej nie spadnie. Co więcej, biorąc pod uwagę dane dotyczące całego kraju, z dużym prawdopodobieństwem niewiele powiatów pozostanie strefą żółtą.

Co się zmieni w naszym codziennym funkcjonowaniu, jeśli powiat kłodzki stanie się strefą czerwoną?

1. Szkoły: nie będzie nauczania hybrydowego – w strefie czerwonej w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

2. Działalność basenów i aquaparków zawieszona bezwarunkowo, tak jak i siłowni, klubów fitness, parków rozrywki i rekreacyjnych, wesołych miasteczek.

3. Zakaz organizowania wesel, komunii i innych uroczystości rodzinnych i przyjęć okolicznościowych.

4. W strefie czerwonej wracają limity osób w sklepach: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

5. Zgromadzenia – możliwość organizowania zgromadzeń do 10 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

6. Kościoły – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2

Bez zmian, czyli takie same zasady dla strefy żółtej i czerwonej:

1. Gastronomia – prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 21:00.
Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos. W lokalu klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że jest oddzielnie przegrodą (min 1 m wysokości od powierzchni stolika) stolika od stolika. 1 osoba na 4 m2.

2. Organizacja zawodów sportowych – mogą się odbywać ale bez udziału publiczności

3. Wydarzenia kulturalne także mogą się odbywać pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

4. Kina – mogą działać pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym, że nie więcej niż 25% liczby miejsc, widzowie zasłaniają usta i nos.

5. Sanatoria i uzdrowiska – mogą działać warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.​​​​

6. Działalność hotelarska – obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.

7. Transport zbiorowy: pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 50% liczby miejsc siedzących albo
b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Fot. ilustracyjne: www.pixabay.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 milionów złotych przeznaczono na rewitalizację siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Następny artykułNadleśnictwo Zamrzenica. “O mały włos od tragedii”