A A+ A++

Powiat kielecki i Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach zorganizują wspólnie obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej”. Odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone omówieniu szczegółów uroczystości.

Mirosław Gębski, starosta kielecki przypomina, że „Solidarność Walcząca” była jedną z większych polskich antykomunistycznych organizacji podziemnych, która walczyła z systemem komunistycznym w Polsce.

– „Solidarność Walcząca” to organizacja założona w 1982 roku we Wrocławiu przez śp. Kornela Morawieckiego, ojca obecnego premiera Polski Mateusza Morawieckiego, który także działał w tej organizacji – przypomina Mirosław Gębski.

Starosta dodaje, że świętokrzyskie obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej” będą dwudniowe.

– W poniedziałek, 13 czerwca, w kieleckiej katedrze odbędzie się msza święta, a po niej złożymy kwiaty przed tablicą Stanisława Raka – kieleckiej ofiary stanu wojennego i przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. Natomiast 14 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się debata organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a wieczorem zaplanowano koncert bardów Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego – zapowiada Mirosław Gębski.

Msza święta w Bazylice Katedralnej 13 czerwca rozpocznie się o 11.00. Dzień później o 14.00 odbędzie się debata w Wojewódzkim Domu Kultury. Natomiast koncert bardów Solidarności zaplanowano na 18.30.

Obchodom towarzyszyć będzie tematyczna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiórka materiałów archiwalnych związanych z „Solidarnością Walczącą”.

W skład komitetu honorowego obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej” weszli: starosta kielecki, wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, poseł na Sejm RP i działacz opozycyjny Krzysztof Lipiec, przewodniczący NSZZ Solidarność region świętokrzyski, oraz przewodniczący Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjne do spraw działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo to jest hybrydowa turbosprężarka? [poradnik]
Następny artykułChcą obalić stereotypy. W Rybniku działa Centrum Zdrowia Psychicznego