A A+ A++

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, która odbędzie się w poniedziałek, 25 stycznia br., radni będą głosować nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pożyczki długoterminowej w wysokości 585 tys. zł dla powiatowej spółki przewozowej – PKS w Kłodzku S.A. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, jeśli powiat nie pożyczy spółce pieniędzy, może dojść do jej likwidacji.

Uchwałę w sprawie udzielenia pożyczki z budżetu powiatu dla spółki PKS w Kłodzku S.A. przygotował zarząd powiatu. W uzasadnieniu czytamy, że w związku z wprowadzeniem w pierwszym kwartale 2020 r. decyzji administracyjnych związanych z rozwojem pandemii koronawirusa nakładających obostrzenia między innymi na przewoźników wykonujących przewóz osób, PKS w Kłodzku S.A. zmuszony został do ograniczenia działalności, co spowodowało spadek obrotów o ok. 90%. Aby uratować spółkę, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 29 czerwca 2020 r., otwarto postępowanie sanacyjne spółki i ustanowiono zarządcą spółkę PMR Restrukturyzacje S.A. Wprowadzenie zdalnej nauki od października 2020 r. spowodowało kolejny, częściowy zastój i kolejne straty PKS. Jak uzasadnia starosta kłodzki, Maciej Awiżeń w przygotowanej uchwale o udzieleniu pożyczki dla PKS-u, w przypadku braku finansowania spółka w pierwszym kwartale 2021 r. z dużym prawdopodobieństwem nie będzie w stanie zaspokajać wymagalnych zobowiązań bieżących, co w tym przypadku może – w świetle art. 328 ust. 2 ustawy prawo restrukturyzacyjne – stanowić przesłankę do umorzenia postępowania sanacyjnego i w rezultacie doprowadzić do upadłości likwidacyjnej spółki.

Nad treścią uchwały radni powiatowi pochylą się na poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, która odbędzie się w trybie zdalnym. Do tej pory powiat nie udzielał swojej spółce przewozowej wsparcia finansowego z budżetu, teraz, aby ją ratować przed likwidacją, formą pomocy ma być pożyczka długoterminowa. Na pewno ten punkt najbliższej sesji wywoła dyskusję radnych. Do sprawy powrócimy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedsiębiorcy nadal mogą się zgłaszać do Małego ZUSu plus
Następny artykułUsprawiedliwienie nieobecności w pracy