A A+ A++

Pozycja kobiet w społeczeństwie europejskim ciągle jest tematem niezwykle aktualnym, choć wiele z nas przymyka na tę kwestię oko. Przecież nic się nie zmieni, tak było, jest i będzie. Obraz kreowany w głównej mierze przez media i sieci społecznościowe pokazuje, że nadal żyjemy w toksycznie męskim świecie.

Skąd się biorą nierówności płacowe

Czy to nasza wina, że potrafimy rodzić, wychowywać i pracować? Choć podstawowe założenia dotyczące praw kobiet odnajdziemy w większości dokumentów gwarantujących prawa i wolności człowieka, to ciągle borykamy się z różnicami w wynagrodzeniach, tzw. gender pay gap.

Przyczyną nierówności płac oraz segregacji zawodowej są przede wszystkim normy społeczne, czyli innymi słowy utarte niepisane zasady, tradycjonalistyczne postrzeganie ról mężczyzn i kobiet. Status mężczyzny jako żywiciela rodziny oraz kobiety jako opiekunki ogniska domowego silnie wpływa na postrzeganie męskiej oraz żeńskiej roli w społeczeństwie.

Przykładem mogą być również ustalone kategorie pojęciowe. W życiu codziennym rzadko możemy spotkać się z zawodami (oraz formami) typu murarka lub ślusarka i vice versa, nie używamy również form typu brat jako męskiego odpowiednika siostry (pielęgniarki). Podobnie powszechnie i tradycyjnie używany termin urlop macierzyński dziś zastępują lub dopełniają terminy urlop rodzicielski lub urlop ojcowski.

Środek Europy z niższą aktywnością zawodową kobiet

Ustawodawstwo słowackie zakłada równość wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn w oparciu o artykuł 12 Konstytucji Republiki Słowackiej (ustęp 2), do którego odwołuje się również słowacki Kodeks pracy oraz dalsza legislatywa. Ważną normą prawa pracy jest również tzw. ustawa antydyskryminacyjna, której par. 6 stanowi o zakazie dyskryminacji osób ze względu na ich płeć, religię, wyznanie, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną w stosunkach pracy, podobnych stosunkach prawnych i pokrewnych stosunkach prawnych. Też przegapiłyście słowo płeć zaraz na początku? Chodzi o nas, drogie panie.

Według Eurostatu w latach 2013-2017 wśród państw o niższej aktywności gospodarczej kobiet znajdowały się państwa Europy Środkowej. W Czechach i na Słowacji aktywność gospodarcza kobiet osiągnęła poziom 65 proc., natomiast na Węgrzech i w Polsce 61 proc. Przy czym we wspominanym okresie Czechy, Węgry, Polska i Słowacja plasowały się wśród krajów z wyższym poziomem bezrobocia wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Problemem nierówności płacowych u kobiet i mężczyzn zajmuje się również Komisja Europejska (KE). W 2017 r. przyjęła ona Plan działania na rzecz zniwelowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na lata 2018-2019. Według danych Eurostatu i Gender Equality Index środki omawiane w Planie działania w ramach krajów V4 [Grupy Wyszehradzkiej – red.] nie przyniosły jeszcze widocznych rezultatów. W omawianym okresie w Czechach różnica płac wynosiła 22 proc., na Słowacji 19,4 proc., na Węgrzech 15,4 proc., natomiast w Polsce 7,3 proc.

Studium „Postavenie žien v regiónoch SR“ („Pozycja kobiet w regionach Republiki Słowackiej“), opracowane przez Slovak Business Agency, za jeden z głównych powodów nierówności płacowych uznaje poziomą i pionową segregację rynku pracy oraz segregację zawodową. A że to właśnie na kobietach często spoczywa obowiązek opieki nad dziećmi albo chorymi krewnymi, w związku z tym są one mniej aktywne na rynku pracy.

Pogodzić pracę z opieką nad rodziną

Liczba urodzeń żywych na Słowacji w przeciągu ostatnich 2-3 lat utrzymuje się na poziomie ok. 58 tys. dzieci rocznie, natomiast średni wiek kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko wynosi 27,8 lat. Model rodziny wielopokoleniowej przestaje już być standardem, co wpływa na organizację życia rodzinnego oraz wychowywanie dzieci.

Jednocześnie na Słowacji rozpaczliwie brakuje prywatnych oraz państwowych żłobków i przedszkoli. Niektórzy rodzice korzystają z prywatnych placówek, jednakże jest to znaczne obciążenie dla budżetu rodzinnego. Skutkuje to tym, że w głównej mierze to właśnie matki zostają w domu ze swoimi dziećmi. Okres ten, w wielu przypadkach, przekracza 4 lata. W związku z tym Parlament Europejski apeluje o zwiększenie inwestycji w edukację przedszkolną, usługi opiekuńcze oraz stworzenie optymalnych warunków pracy, które pomogą pogodzić pracę z opieką nad rodziną.

Biznesowy sukces na urlopie macierzyńskim

Nawet podczas urlopu macierzyńskiego wiele kobiet ma możliwość rozpoczęcia udanego modelu biznesowego. Przykładem jest chociażby Simona Kijonková, inwestorka oraz właścicielka holdingu Packeta. W 2010 r., będąc w ciąży, założyła firmę Zásilkovna.cz. Dziś wychowuje trójkę dzieci i kieruje holdingiem z tysiącami pracowników w 33 krajach. Jak sama przyznała, kobiety odnoszą sukces, dlatego że mają dzieci. Wiele kobiet, które zna osobiście, rozpoczynało swoją działalność, będąc na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Kobietom, które mają tendencję do odkładania wszystkiego na później radzi, aby nie wahały się i dobry pomysł na biznes realizowały jak najszybciej.

Co roku inspirujące historie przybliża konkurs o tytuł Słowackiej bizneswoman (Podnikateľka Slovenska). Świeżo upieczoną zwyciężczynią jest Michaela Šišková, której firma DNA ERE od 2018 r. oferuje testy pomagające wykryć ryzyka genetyczne, a następnie ustalić właściwą profilaktykę i zasady zdrowego stylu życia tak, aby można było funkcjonować na jak najwyższym poziomie.

Kolejną kobietą sukcesu jest Martina Dudová, chemiczka, która podczas urlopu macierzyńskiego zaczęła produkować naturalne kosmetyki. Jej mąż postanowił przejść na urlop rodzicielski, podczas gdy Dudová mogła rozwijać swój biznes. Dziś jest właścicielką odnoszącej sukcesy marki Kvitok, która w 2019 r., jako pierwsza na Słowacji, otrzymała uznawane na całym świecie oznaczenie Cruelty Free.

Urlop rodzicielski w krajach Grupy Wyszehradzkiej

W krajach V4 rodzice mają równe prawo do urlopu rodzicielskiego.

SŁOWACJA

Na Słowacji trwa on od 28 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkażone tereny po Zachemie. “Inspektorzy mają chronić środowisko, a są bezradni”
Następny artykułŁuków: szkolny projekt regionalny