A A+ A++

Portugalia zaoszczędzi setki mln euro na imporcie gazu dzięki wodorowi z OZE

26.05.2020r. 15:55


Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, portugalski rząd robi kolejny krok w kierunku budowy niskoemisyjnego systemu energetycznego. Lizbona przyjęła strategię, której celem jest produkcja wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej.


Rząd Portugalii zatwierdził strategię rozwoju infrastruktury produkcji, magazynowania i przesyłu wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

Zaproponowane rozwiązania mają przyczynić się do wygenerowania do 2030 roku inwestycji w zielony wodór wartych 7 mld euro, w tym około 85 proc. ma stanowić kapitał prywatny. W tej kwocie znajduje się zasygnalizowana wcześniej inwestycja w produkcję zielonego wodoru w Sines koło Lizbony.

Wykorzystanie czystego wodoru ma przełożyć się na ograniczenie przez Portugalię importu gazu – według zazrezentowanych szacunków – o około 300-600 mln euro.

Portugalski minister środowiska i klimatu Joao Pedro Matos Fernandes zapewnia, że produkowany w Portugalii zielony wodór może być konkurencyjny kosztowo, a około 70 proc. portugalskich sieci gazowych ma być już przystosowana do jego przesyłu.

W 2030 r. Portugalia ma posiadać potencjał produkcji energii z wodoru na poziomie 1 GW, a zielony wodór będzie można wykorzystać także w transporcie czy przemyśle.

Cel wyznaczony przez portugalskie władze w krajowym planie na rzecz energii i klimatu to zwiększenie do 2030 roku udziału energii odnawialnej w portugalskim miksie konsumcji energii do 47 proc., a także do 100 proc. jeśli brać pod uwagę wyłącznie elektroenergetykę. Już obecnie większość energii elektrycznej zużywanej w Portugalii pochodzi z OZE.

Wiadomo, że w produkcję zielonego wodoru w Portugalii może włączyć się państwowy koncern energetyczny EDP, który dzięki działalności swojej spółki EDP Renovaveis (EDPR) należy do europejskiej czołówki jeśli chodzi o produkcję zielonej energii.

EDP jest jednym z sygnatariuszy niedawnego listu do Komisji Europejskiej, w którym czołowe europejskie koncerny energetyczne wzywają do wsparcia budowy infrastruktury zielonego wodoru w ramach unijnego pakietu antykryzysowego.

Portugalska firma ogłosiła wcześniej realizację pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru, która ma powstać w 2022 r. na terenie elektrowni gazowej w Ribatejo.

EDP informuje o planie budowy instalacji typu power-to-X-to-power, czyli mogącej zamieniać odnawialną energię elektryczną w wodór i następnie z powrotem w energię elektryczną.

Instalacja ma składać się z elektrolizera o mocy 1 MW oraz zbiornika umożliwijącego przechowanie wodoru w ilości, z której będzie można wytworzyć do 12 MWh energii elektrycznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXX Sesja Rady Miasta Nowego Sącza [TRANSMISJA]
Następny artykułProjekt rozbudowy drogi wojewódzkiej Nr 722 Alei Polskiego Państwa Podziemnego w miejscu skrzyżowania z ul. Al. 3 Maja i Al. Kasztanów w Piasecznie.