A A+ A++

Liczba wyświetleń: 215

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywa z trzydniową wizytą w Iranie. W jej trakcie zapewnił, że dla naszego kraju jest on ważnym partnerem w regionie Bliskiego Wschodu, natomiast odnowienie porozumienia nuklearnego może rozpocząć polsko-irańską „szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą”.

W swoim komunikacie MSZ podkreśliło, że Rau przybył do Teheranu na zaproszenie strony irańskiej. Tym samym jest pierwszym szefem polskiej dyplomacji, który odwiedził Iran po 2014 roku. Rau w trakcie swojego wyjazdu spotkał się między innymi ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem, prezydentem Ebrahimem Raisim czy szefem parlamentu Mohammadem Baqer Qalibafem.

Szefowie dyplomacji obu państw mieli rozmawiać głównie o obecnej sytuacji na Ukrainie. Ze swojej strony Abdollahian zapewnił, że Iran sprzeciwia się wszelkim formom agresji, dlatego popiera ukraińsko-rosyjskie zawieszenie broni. Poza tym konsultacje dotyczyły kwestii bilateralnych, współpracy gospodarczej, światowej architektury bezpieczeństwa, a także składały się z podpisania umowy dotyczącej polsko-irańskiej kooperacji w kilku sektorach.

Współpraca Warszawy z Teheranem może jeszcze bardziej się zacieśnić. Wszystko zależy jednak od rozmów o odnowieniu porozumienia nuklearnego, zawartego przez Iran i największe światowe mocarstwa w 2015 roku. Rau stwierdził, że ożywienie umowy będzie wiązało się z „szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą”, bo w przypadku Iranu ma mieć ona naprawdę spory potencjał.

Polski minister spraw zagranicznych spotkał się również z irańskim prezydentem. Raisi podkreślił w trakcie rozmów, że jego kraj sprzeciwia się kontynuowaniu wojny Rosji z Ukrainą, ale jednocześnie jest też przeciwny „ekspansjonistycznej polityce sterowanego przez Stany Zjednoczone NATO”. Poza tym zdaniem Raisiego obecny potencjał polsko-irańskiej współpracy pozostaje wciąż niewykorzystany.

Ze swojej strony Rau nawiązał do historycznych doświadczeń, a dokładniej do okazanej przez Irańczyków pomocy dla polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Zauważył też, że relacje obu państw sięgają XVI wieku. Między innymi z tego powodu Polska jest zainteresowana wzmocnieniem kooperacji z Iranem.

Na podstawie: gov.pl/dyplomacja, dziennik.pl, presstv.ir
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI: Iran

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożegnali się z ligą
Następny artykułUniwersyteckie Centrum Kultury. Czytanie performatywne dramatu “Mesjasz: Bruno Schulz”