A A+ A++

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonu, który na każdym kroku ułatwia codzienne funkcjonowanie. Niepokoi jednak fakt, że urządzenie coraz częściej przypomina atrybut młodego pokolenia. Aby skupić się na problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież, Fundacja Projekt PL organizuje konferencję „Uwaga! Smartfon”. Wydarzenie, w którym wezmą udział eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata, odbędzie się 10 maja w ICE Kraków.

Fot. unsplash.com

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu. Konferencja „Uwaga! Smartfon” odbędzie się 10 maja o godz. 9.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

– Organizowana w Krakowie konferencja jest pierwszym z szeroko zakrojonych działań, które mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież. Trzeba działać, aby pomóc młodemu pokoleniu świadomie i wartościowo korzystać z urządzeń mobilnych. Liczymy, że Kraków stanie się prekursorem zmian, które zwiększają świadomość społeczną w tym temacie – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Poznajmy opinie ekspertów

W konferencji wezmą udział eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady wygłoszą też goście specjalni: Jean M. Twenge – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr Manfred Spitzer – psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek, m.in. „Cyfrowej demencji”.

W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych np. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabiorą m.in.: Andrzej Kulig – zastępca prezydenta  Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska – pełnomocnik premiera ds. GovTech i szef Centrum GovTech, Michał Kot – dyrektor Instytutu Pokolenia, Anna Rywczyńska – kierownik zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz koordynatorka polskiego centrum programu „Safer Internet”.

Problem zdrowotny, społeczny, a wkrótce gospodarczy

– Smartfon stał się dla nas wszystkich zarówno ogromnym dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. My, dorośli nie wyobrażamy sobie życia bez tych małych urządzeń, które pomagają nam w kontakcie z bliskimi, ułatwiają pracę, pozwalają bezbłędnie trafić do celu, załatwić sprawę w urzędzie czy też zrobić szybkie zakupy online. Z drugiej strony, te same urządzenia powodują, że marnujemy masę czasu na niepotrzebne przeglądanie mediów społecznościowych i nieustanne sprawdzanie śmieciowych informacji. W dodatku to między innymi za ich przyczyną nie potrafimy oderwać się od pracy wiele godzin po jej zakończeniu, nawet gdy jesteśmy już we własnym domu. Jednak my dorośli jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż nasze dzieci. Potrafimy zdać sobie sprawę z problemu, chociaż przyznaję, że to nie jest łatwe, ale nasze dzieci bez naszej pomocy tego nie zrobią. Niekontrolowane nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych, czyli tabletów i urządzeń z dostępem do internetu, przez dzieci i młodzież jest już dzisiaj ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, a wkrótce stanie się także poważnym problemem gospodarczym. Na konferencji chcemy rozmawiać o skali zagrożenia, ale nie po to, by narzekać, ale żeby szukać nowych rozwiązań i sposobów na to, jak skuteczniej pomagać naszym dzieciom cieszyć się pełnią życia – mówi Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL. Założeniem wydarzenia jest uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Weź udział w konferencji

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Konferencja odbędzie się we wtorek, 10 maja, o godz. 9.00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie www.uwagasmartfon.pl.

Program wydarzenia

  • 8.30 – rejestracja uczestników
  • 9.00 – otwarcie konferencji
  • 9.15 – sesja online – prof. Jean M. Twenge
  • 10.15 – I sesja panelowa i debaty eksperckie:
    • Społeczeństwo i relacje: Jak technologia wpływa na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie? Czy buduje, czy osłabia kapitał społeczny?
    • Rodzicielstwo i bezpieczeństwo: Czy smartfony ułatwiają, czy utrudniają rodzicielstwo? Jak bardzo kwestie bezpieczeństwa wpływają na proliferację smartfonów?
  • 11.15 – II sesja panelowa i debaty eksperckie:
    • Szkoła: Czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują?
    • Wychowanie i uzależnienia: Jakie problemy psychiczne, relacyjne mają dzieci i młodzież ze względu na nadużywanie urządzeń „ekranowych”? Jak im zaradzać?
  • 12.00 – przerwa lunchowa
  • 13.15 – wykład: prof. Manfred Spitzer
  • 14.45 – III sesja panelowa i debata ekspercka:
    • Rynek pracy: Czy wpływ technologii na psychikę, nawyki i styl życia młodego pokolenia będzie wymagał zmian w sposobie pracy?
  • 15.45 – zakończenie konferencji.


pokaż metkę


Autor:

Patrycja Piekoszewska


Osoba publikująca:

Patrycja Piekoszewska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2022-04-26


Data aktualizacji:

2022-04-26

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkrainska Prawda: Mieszkańcy Naddniestrza uciekają na tereny kontrolowane przez władze Mołdawii
Następny artykułGiby: tak wygląda nowy wóz strażacki