A A+ A++

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Defender-Europe 21 rozpoczynają się wkrótce”: Jak poinformował resort obrony narodowej, w jeden z epizodów z ćwiczenia realizowanego na szczeblu taktycznym pod kryptonimem „Swift Response” zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. „W tym miesiącu rozpoczną się manewry Defender-Europe 21, w których ma uczestniczyć ponad 30 tyś. wojskowych z 26 państw członkowskich NATO oraz takich krajów, jak: Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Tegoroczna edycja ćwiczeń odbędzie się na 30 poligonach zlokalizowanych w głównej mierze w Europie Południowej. […] Tegoroczna edycja ćwiczeń ma być przeprowadzona na jeszcze większą skalę w porównaniu z manewrami Defender-Europe 20, które w pewnym stopniu pokrzyżowała pandemia koronawirusa.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Bociany przyleciały. Będzie zmiana w zbrojeniówce”: Nowy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma być związany z szefem resortu obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Na środę zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest duża szansa, że na tymże posiedzeniu zostanie odwołany prezes Andrzej Kensbok. Jeśli nie stanie się to na tym posiedzeniu, to prezesowski gabinet opuści on w najbliższych tygodniach. Licząc od grudnia 2015 r. jest to już szósty prezes państwowej zbrojeniówki, z którym przyjdzie nam się pożegnać. Przeżywalność na tym stanowisku wynosi mniej więcej rok i mniej więcej wiosną, jak przylatują bociany, dochodzi do zmian.”


Magdalena Cedro, Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie nie przyślą nam szczepionek”: Wywiad z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta oraz pełnomocnikiem prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej, Krzysztofem Szczerskim. „Wysoka jakość współpracy z Chinami w wielu dziedzinach leży w interesie każdego państwa, w tym Polski. Niemniej jednak w zakresie tematyki bezpieczeństwa zawsze powtarzaliśmy naszym chińskim partnerom, że priorytet mają nasze obowiązki sojusznicze choćby w ramach NATO. I tego oczekujemy od pozostałych państw zachodnich.”


Inga Stawicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Przedsiębiorcy z zadaniami na rzecz bezpieczeństwa”: Opublikowano projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki. Organem wnioskującym o zmiany w ustawie jest Ministerstwo Obrony Narodowej. „Projekt ma na celu szczegółowe uregulowanie i doprecyzowanie kwestii związanych z wykonywaniem przez przedsiębiorców zadań nie tylko ściśle z zakresu obronności, także związanych m.in. z wytwarzaniem wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej i sprzętu medycznego. Bezpośrednią przyczyną nowelizacji ustawy są okoliczności związane z pandemią koronawirusa. W projekcie szczegółowo określone zostały wymagania, które musi spełniać przedsiębiorca realizujący zadania na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Krótszy poligon dla klas mundurowych”: Szef Sztabu Generalnego podjął decyzję, aby skrócić okres służby przygotowawczej absolwentom klas mundurowych z 30 dni do 12. „Zajęcia odbędą się podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich oraz wybranych jednostkach wojskowych. W tym roku do takiego szkolenia może podejść nawet 3300 absolwentów szkół średnich. Kadeci szkolić się będą przez 10 godzin dziennie z taktyki, odbędą też zajęcia strzeleckie oraz z dyscypliny wojskowej. W sumie obejmie ono 77 godzin zajęć praktycznych i 9 teorii. Szkolenie zakończy się egzaminem końcowym, a następnie przysięgą wojskową. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas wojskowych zostaną przeniesieni do rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.”


Piotr Włoczyk, Do Rzeczy, „Seksmisja w US Army”: W Stanach Zjednoczonych odbywa się debata na temat kształtu amerykańskich sił zbrojnych i roli kobiet w nich. „Biden przekonywał, że jego administracja robi wszystko, by amerykańskie siły zbrojne stały się bardziej <<różnorodne>>. Prezydent zapowiedział, że małymi kroczkami służącymi do osiągnięcia tego celu będą m.in. zmiana wytycznych odnośnie do kobiecych fryzur (zostaną one mocno zliberalizowane), a także pojawienie się… kombinezonów ciążowych dla pilotek US Air Force. „To ważna misja. Jej efektem ma być zmiana kultury w wojsku, która dziś każe kobietom odchodzić z sił zbrojnych – powiedział amerykański prezydent.”


Maria Kądzielska, Do Rzeczy, „Romans Pekinu z Moskwą”: Wywiad z prof. Vakhtangiem Maisaią, politologiem, ekspertem NATO, byłym doradcą prezydenta Gruzji. „Rosja dostarcza Chinom nowoczesną broń, m.in. śmigłowce oraz technologie rakietowe. Obydwa kraje rozwijają również współpracę, jeśli chodzi o marynarkę wojenną, oraz wspólnie zwalczają międzynarodowy terroryzm. W Syrii, Afryce i Ameryce Łacińskiej rosyjskie i chińskie służby wspierają się wzajemnie. Obydwa kraje poparły autorytarny reżim w Wenezueli; współdziałają także w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w Azji Centralnej.”


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd Lewicy do…Gowina? Fogiel komentuje zaskakujący transfer
Następny artykułSamorząd Mazowsza ze wsparciem dla osób wychodzących z bezdomności