A A+ A++

Pieniędzy wystarczy na opiekę co najmniej do końca czerwca przyszłego roku. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać mamy, które z dziećmi uciekły przed wojną. Maluchy muszą mieć obowiązkowe szczepienia ochronne.

Wysokość dofinansowania to 1200 złotych na dziecko. Opieka żłobkowa obejmuje 10 godzin pobytu w żłobku od poniedziałku do piątku oraz udział w zajęciach edukacyjnych. Dzięki takiej formie wsparcia mamy mogą iść do pracy.

O pomoc w przygotowaniu kolejnego transportu charytatywnego od mieszkańców Wielkopolski – proszą “Stowarzyszenie “Dziecko” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Przygotowywany transport darów ma trafić do mieszkańców terenów przyfrontowych na Ukrainie – mówi koordynator zbiórki Mirosław Sobkowiak.

Najbardziej potrzebne obecnie rzeczy to ciepła odzież, bielizna termiczna, ale też kurtki, ciepłe buty, szale, skarpety i rękawiczki. Czyli to wszystko, co pomaga w momencie, kiedy nie ma ogrzewania w domach, nie ma prądu i ciepłownie nie mogą dopompować wodę do kaloryferów. Jest także potrzebna żywność długoterminowa – kasza, ryż, makaron oraz konserwy mięsne i rybne. Szpital w Kijowie, z którym współpracujemy, prosi nas o środki opatrunkowe – bandaże, plastry

– dodaje Mirosław Sobkowiak.

Przygotowywany transport darów ma wyruszyć z Gostynia na Ukrainę w połowie grudnia, jeszcze przed świętami.

Ukraińcy, którzy mieszkają w Kaliszu, będą współtworzyć mozaikę na murze cmentarza żydowskiego. W ten sposób chcą nawiązać do historii miasta, gdzie obok siebie żyli zgodnie Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Lustrzana mandala to pomysł artysty z Ukrainy.

Na wykonanie mozaiki wyraziła zgodę konserwator zabytków, bowiem cmentarz wpisany jest do rejestru – mówi opiekunka cmentarza Halina Marcinkowska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Mozaikę ma wykonać artysta z Ukrainy Ruslan Kolmykow, który mieszka w Kaliszu. Mozaika ma być mozaiką historyczną ku pamięci tutejszej diaspory żydowskiej, w połączeniu solidarności z mieszkańcami Ukrainy będącymi w stanie wojny wypowiedzianej przez Rosję. Mozaikę tworzy Ukrainiec, pomagają mu także mieszkający w Kaliszu Ukraińcy oraz sami kaliszanie, więc trzy narody znów wspólnie połączyła historia

–  dodaje Halina Marcinkowska.

Mozaikę powstawała już dziś i będzie powstawać jutro w godzinach od 12.00 do 14.00 oraz w sobotę o godzinie 14.00. Już teraz praca wygląda niesamowicie, ale jeszcze sporo kawałków lustra jest do przyklejenia, dlatego artysta gorąco namawia do wspólnego działania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwietny debiut byłej biegaczki w PŚ w biathlonie, Polki tym razem słabiej
Następny artykułSchowani czy docenieni? Robotnicza strefa kibica [FOTOREPORTAŻ Z KATARU]