A A+ A++



Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko wsparcia samych pań, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb – podkreślają inicjatorzy kampanii „W kobiecym interesie”. Jak zauważa w rozmowie z RMF24.pl, Paula Cupryan – koordynatorka dostępności w krakowskim Szpitalu im. św. Ludwika: „Brak odpowiednich rozwiązań architektonicznych, brak wrażliwości personelu medycznego, niecierpliwość, niezrozumienie to tylko niektóre z problemów, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w ochronie zdrowia”.

64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego.

W badaniu zleconym przez Gedeon Richter Polska, kobiety z niepełnosprawnościami wskazały, że poza infrastrukturą i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb, ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego oraz empatyczny sposób komunikacji.

Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo

Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka

Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego – mówi ginekolożka Joanna Bonarek-Sztaba.

Zobacz również:

Czy wypada niewidomemu powiedzieć „do widzenia”? O rozmowie z niepełnosprawnymi

“Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”

W połowie lipca w województwie wielkopolskim zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, w którym każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych.

Dostępność, to nie tylko winda czy wyposażony gabinet: to także wysoka jakość obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami, zrozumienie ich potrzeb i sposobów funkcjonowania

Paula Cupryan, koordynatorka dostępności w Szpitalu im. św. Ludwika w Krakowie

Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej “W kobiecym interesie”, która w tym roku odbywa się pod hasłem “Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie” i adresowana jest do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.

77 proc. z pań nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nie było nigdy na takiej wizycie – wynika z badania zleconego przez Gedeon Richter Polska. Co więcej szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb takich pacjentek

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O AKCJI BEZPŁATNYCH BADAŃ W WIELKOPOLSCE

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Literacki “Dwa Księżyce – Słowa mają moc” w Kazimierzu Dolnym
Następny artykułXbox Game Pass. Microsoft ujawnił gry, które trafią do usługi w drugiej połowie lipca