A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 8 245 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 497 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 60 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 456 tys. 709. Dzisiaj (6 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 8 245 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 497 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 28 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 55 tys. 65 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 27 269 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce jest prawie 2 miliony 37 tysięcy ozdrowieńców.

  • W ciągu minionej doby w szpitalach przybyło 888 pacjentów chorych na COVID-19. W sumie w szpitalach jest teraz ponad 33 i pół tysiąca chorych. O 46 osób wzrosła z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie do tych urządzeń jest podłączonych 3 315 pacjentów.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 394 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim dniem jest to spadek o ponad 18 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Łódzcy uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologów i pedagogów. Czytaj więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi policzyli, że choroba COVID-19 może objawiać się na ponad 60 sposobów. Czytaj więcej

Zobacz także: Ponad 200 zagranicznych lekarzy zgłosiło się do pracy w Polsce

Siedmiu pacjentów chorych na COVID19 z terenu województwa śląskiego trafiło do Szpitala Powiatowego w Radomsku. Do 1 kwietnia w tej placówce znalazło się 18. pacjentów z Częstochowy i okolic. Czytaj więcej

Muzeum Sztuki w Łodzi poszerza swoją cyfrową kolekcję. Kolejnych tysiąc dzieł znanych z wystaw w placówce trafi do sieci. Czytaj więcej

W obliczu wysokiej liczby zachorowań na COVID-19 szpital tymczasowy w łódzkiej Hali Expo przygotowuje się na przyjęcie maksymalnej liczby pacjentów. Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce

J.Sellin o wsparciu dla artystów w czasie pandemii

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że wsparcie dla artystów będzie kontynuowane do końca pandemii. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że w zeszłym roku jego resort przeznaczył na ten cel 6 miliardów złotych.

Wiceminister Sellin powiedział, że pomoc dla świata kultury przyjmuje różne formy. Wymienił stypendia, rekompensaty i pomoc socjalną dla konkretnych artystów oraz różne programy branżowe, które resort kultury co jakiś czas uruchamia. Zapewnił, że wsparcie dla kultury będzie przyznawane do momentu, kiedy wszystkie ograniczenie zostaną zniesione.

Pomoc dla instytucji i ludzi kultury jest przekazywana za pomocą 17 różnych programów, jakie resort kultury uruchomił w trakcie trwania pandemii. Są to między innymi Funduszu Wsparcia Kultury, tarcza antykryzysowa dla kultury i Funduszu Promocji Kultury.

W.Kraska o przyspieszeniu szczepień w kwietniu

Program szczepienia Polaków przeciw COVID-19znacznie przyspieszy w tym miesiącu – mówił w Programie Pierwszym polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zgodnie z deklaracjami producentów w kwietniu do Polski trafi siedem milionów szczepionek.

Jak poinformował wiceminister zdrowia, już pierwsze dni kwietnia to duże dostawy preparatów, które pozwolą na szybsze szczepienia: „Będzie to już właściwie szczepienie milionów Polaków w ciągu jednego miesiąca. Wczoraj dotarło do Polski ponad 870 tysięcy szczepionek firmy Pfizer. W tym tygodniu spodziewamy się ponad 170 tysięcy dawek szczepionek firmy Astra Zeneca. Widzimy, że tylko w jednym tygodniu to jest ponad milion nowych dawek”, wyjaśniał Waldemar Kraska.

W związku ze zwiększeniem dostaw w Polsce uruchamiane będą nowe punkty szczepień. Według informacji przedstawionych przed Świętami przez premiera Mateusza Morawieckiego, zaszczepić będzie można się też między innymi w punktach drive thru i w zakładach pracy.

Koronawirus na świecie

Indie notują rekordowy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Część europejskich krajów z kolei zaczyna znoszenie niektórych restrykcji. Australia i Nowa Zelandia z kolei zezwolą na podróże pomiędzy krajami, bo sytuacja w regionie znacząco się poprawiła. Minionej doby w Indiach zakaziły się 103 tysiące osób, najwięcej od początku pandemii. Kraj przechodzi przez drugą falę wirusa, a najgorsza sytuacja jest w drugim najludniejszym stanie Maharasztra. Indie są obecnie jednym z najmocniej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie, gdzie łączna liczba zachorowań to 12,5 miliona.

Tymczasem Włochy zdejmują część restrykcji w połowie regionów, a władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały złagodzenie obostrzeń od przyszłego poniedziałku. Dania zdejmuje właśnie restrykcje nałożone na szkoły i małe firmy.

Nowa Zelandia i Australia ogłosiły, że od 19 kwietnia będą pozwalać na podróże między oboma krajami. Teraz podróże są możliwe, ale przyjezdni z obu krajów muszą poddać się kwarantannie.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 860 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 131 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

We Włoszech dziś złagodzone zostaną restrykcje sanitarne w 10 z 20 regionów. W święta wielkanocne cały kraj był objęty lockdownem. Decyzję w tej sprawie podjął minister zdrowia na podstawie najnowszych wyników badań. Decydowała liczba nowych zakażeń w stosunku do populacji regionu i współczynnik reprodukcji wirusa, czyli ile osób statystycznie zakaża jeden chory.
Restrykcje zostaną dziś złagodzone w Lacjum ze stolicą w Rzymie, na Sardynii, w Wenecji Euganejskiej i 7 mniejszych regionach. Otwarte będą wszystkie sklepy, część punktów usługowych, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Będzie się można poruszać swobodnie na terenie własnej gminy. W pozostałych regionach nadal będzie obowiązywał lockdown. Zamknięte będą wszystkie sklepy poza sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby. W środę do szkół powróci ponad 6 z 8 milionów włoskich uczniów.

Angielski rząd planuje rozszerzyć program testowania na obecność koronawirusa. Od najbliższego piątku wszyscy chętni obywatele mają dostać otrzymać testy tygodniowo. Będą to szybkie testy antygenowe, które dają wynik w około 30 minut. Testy będą dostępne bezpłatnie w punktach testowania, aptekach i za pośrednictwem poczty. Szybkie testy są przeznaczone dla osób bez objawów COVID-19 i można je wykonać samodzielnie w domu. Program zakłada, że osoba, która uzyska wynik pozytywny, będzie musiała samodzielnie izolować się w domu. Następnie otrzyma drugi test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie przesłany do analizy w laboratorium, aby potwierdzić zakażenie. Jeśli wynik testu PCR okaże się negatywny, okres kwarantanny zostanie zakończony. Program testowania ma zostać rozszerzony w związku z planowanym przez rząd Borisa Johnsona łagodzeniem ograniczeń epidemicznych w Anglii. Od 12 kwietnia otwarte mają być sklepy, które nie są oferują artykułów pierwszej potrzeby, a puby i restauracje mają zacząć serwować dania pod gołym niebem.
W Anglii testy antygenowe są już oferowane dzieciom w wieku szkolnym i ich rodzinom, a także tym, którzy w czasie pandemii nie mogą pracować zdalnie. Obecnie na Wyspach wykonuje się około miliona takich testów dziennie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

W ukraińskiej stolicy obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte są wszystkie placówki edukacyjne. Transport miejski dostępny jest tylko dla posiadaczy odpowiednich przepustek. Obostrzenia mają obowiązywać przynajmniej do 16 kwietnia. Oprócz szkół podstawowych, których uczniowie pracują od dziś w systemie on-line, zamknięte też są żłobki i przedszkola. Ograniczono kursowanie komunikacji miejskiej. Korzystać z niej mogą jedynie pracownicy ważnych strategicznie przedsiębiorstw za okazaniem specjalnych przepustek. Wydają je władze miasta. Tymczasem rozpoczął się już handel przepustkami, pracownicy magistratu złożyli doniesienie do policji o internetowych ogłoszeniach oferujących kupno takiego dokumentu. Ograniczenia w korzystaniu z transportu miejskiego przełożyły się na zwiększenie porannych korków. Oprócz obostrzeń obowiązujących od dziś Ukraińcy muszą przestrzegać ograniczeń wprowadzonych wcześniej. Zamknięte są sklepy przemysłowe i restauracje. Na Ukrainie w zeszłym tygodniu odnotowano największą od początku epidemii dobową liczbę nowych zakażeń, śmierci i hospitalizacji spowodowanych SARS-CoV-2. Mimo zapowiedzi władz, akcja szczepień jest powolna. Od końca lutego, czyli od początku akcji szczepień, zaszczepiono niecałe 300 tysięcy Ukraińców. Ostatniej doby preparat został podany 1 200 osobom.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Polsce i w regionie. Raport Ministerstwa Zdrowia z 6 kwietnia
Następny artykułKoronawirus w Elblągu i powiecie. Po świętach spadek zakażeń [ Koronawirus ]