A A+ A++

W ostatnim czasie pandemia rozprzestrzenia się błyskawicznie. W ubiegłym tygodniu sanepid odnotował w powiecie otwockim aż 576 nowych, a dwie osoby zmarły przypadków koronawirusa (tydzień wcześniej było ich 347). Tylko w środę zakażenie potwierdzono u 145 mieszkańców. Kilka dni temu zmieniły się także przepisy dotyczące kwarantanny. Teraz automatycznie jest nią objęta osoba zakażona i jej rodzina. Na kwarantannę trafia też każdy, kto miał bezpośredni kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, nie dotyczy to jednak członków jej rodziny, tak jak było do tej pory. Ze względu na obecną sytuację zmieniły się też godziny pracy poradni specjalistycznej przy szpitalu przy ul. Batorego

AGNIESZKA JASKULSKA

W ubiegłym tygodniu (od 24 do 30 października) otwocki sanepid potwierdził koronawirusa u 576 mieszkańców powiatu otwockiego. Tylko jednego dnia, w środę, 28 października, odnotowano aż 145 nowych zakażeń, a ponad dwa tysiące osób objęto kwarantanną. 10 osób (cztery we wtorek, pięć w czwartek, a jedna w piątek), u których podejrzewano koronawirusa, w poważnym stanie trafiło do szpitala. – Hospitalizowani zostali m.in. dwaj mężczyźni w wieku 36 i 89 lat i dwie kobiety w wieku 59 i 64 lat – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku. Niestety, dwie osoby zmarły. Byli to 84-letni mężczyzna i 94-letnia kobieta.

Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się przede wszystkim w rodzinach, a także w różnych placówkach czy miejscach pracy. W poprzednim tygodniu „Linia” informowała, że zakażenie potwierdzono u kilku pracowników urzędów gmin w Osiecku i Kołbieli. Dlatego zawieszono prowadzenie bezpośredniej obsługi interesantów, a większość spraw można było załatwiać drogą elektroniczną lub telefonicznie. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Gminy Celestynów, gdzie od wtorku, 27 października do odwołania zawieszono prowadzenie bezpośredniej obsługi interesantów.

Również we wtorek szpital powiatowy przy ul. Batorego w Otwocku poinformował, że wirus pojawił się wśród personelu na oddziale chorób wewnętrznych, więc do odwołania wstrzymano przyjmowanie pacjentów na ten oddział. Na tym jednak nie koniec. – Ze względu na poważną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa musieliśmy zmienić godziny pracy przychodni specjalistycznej, która funkcjonuje przy szpitalu. Przychodnia przyjmuje pacjentów w godz. od 7.30 do 15 – informuje Michał Mrówka, członek zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia.

Nowe zasady kwarantanny

Kilka dni temu zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny związanej z koronawirusem. Dotychczas trafiała na nią nie tylko osoba zakażona, lecz także cała jej rodzina, która przez 10 dni nie mogła wychodzić z domu. Dlatego setki mieszkańców powiatu otwockiego były na kwarantannie. W sobotę, 24 października weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące m.in. ograniczeń, zakazów i nakazów związanych z pandemią.

 – Po zmianie przepisów na kwarantannę nie trafi już cała rodzina, a jedynie osoba, która miała kontakt z zakażonym. Jeśli na przykład okaże się, że któryś z nauczycieli ma koronawirusa, to zostanie on objęty izolacją, natomiast uczniowie, którzy mieli z nim kontakt, trafią na kwarantannę, ale już ich rodzice nie będą nią objęci, jak to było dotychczas – tłumaczy Krzysztof Gralik z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w Otwocku. – Domownicy sami muszą zadbać o to, aby izolacja zakażonego lub kwarantanna osoby, która miała z nim kontakt, przebiegała we właściwy i odpowiedzialny sposób. Ta osoba powinna być być odseparowana od reszty rodziny – podkreśla Gralik.


COVID-19 W POWIECIE OTWOCKIM
BILANS TYGODNIA (24-30 PAŹDZIERNIKA)
COVID-19 W POWIECIE OTWOCKIM
BILANS TYGODNIA (24-30 PAŹDZIERNIKA)

Kolejną zmianę premier ogłosił w piątek. Do tej pory mieszkanie z osobą zakażoną koronawirusem skutkowało tym, że trzeba było czekać na telefon z sanepidu i dopiero po nim było się wpisanym na listę osób izolowanych. Teraz będzie to automatyczne. Ilekroć ktoś dowie się, że ojciec, brat, żona czy mąż ma koronawirusa, od razu musi zostać w domu. W niektórych sytuacjach służby sanitarne mogą objąć rodzinę nadzorem epidemiologicznym lub zdecydować o kwarantannie kilku osób, np. dziecka i rodzica, który będzie się nim opiekował. Krzysztof Gralik przypomina, że izolacja domowa osoby zakażonej wirusem trwa 10 dni, ale w zależności od jej stanu zdrowia lekarz może przedłużyć kwarantannę o kilka dni (kwarantanna u osób, które miały kontakt z zakażonym, również trwa 10 dni).

Mieszkańcy, którzy zostali skierowani na kwarantannę lub są objęci izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać telefonicznie lub mailowo.

Czekając na wynik, jesteś na kwarantannie

Osoby skierowane na badania laboratoryjne na koronawirusa, niezależnie od tego, czy miały kontakt z zarażonym, czy tylko źle się czuły, są objęte kwarantanną. Co zrobić, jeśli wynik jest ujemny, ale zgodnie z przepisami nadal obowiązuje nas kwarantanna? W takiej sytuacji znalazła się jedna z mieszkanek Otwocka. – Źle się czułam, miałam objawy, które mogły wskazywać na koronawirusa. Lekarz skierował mnie na testy. Kilka dni później otrzymałam wynik. Był ujemny, czyli nie zaraziłam się koronawirusem, a jedynie byłam przeziębiona – mówi otwocczanka. – Byłam zdrowa więc wyszłam z psem na spacer. Skoro byłam zdrowa, to sądziłam, że mogę normalnie funkcjonować, i wyjść z psem na spacer. Wtedy przyjechała policja, która poinformowała mnie, że jestem objęta kwarantanną, że tylko sanepid może ją skrócić – tłumaczy zaskoczona kobieta. I dodaje, że musiała wyjaśnić całą sytuację w sanepidzie i przedstawić wyniki testu. Dopiero wtedy sanepid zwolnił ją z dalszej kwarantanny.

Gdzie zrobisz bezpłatny test na koronawirusa?
Po zmianie przepisów, internista może wystawić skierowanie na wykonanie bezpłatnego testu (są one robione również na zlecenie sanepidu, w innych przypadkach badania są płatne). W powiecie otwockim bezpłatnie test można wykonać tylko w jednym miejscu – w szpitalu powiatowym przy ul. Batorego w Otwocku. W nagłych przypadkach test może zostać wykonany na ostrym dyżurze, ale najlepiej wcześniej umówić się na badanie, dzwoniąc pod nr tel. 783 131 131. Badania wykonywane są przez cały tydzień, ale w określonych godzinach: w poniedziałki, środy i piątki w godz. 7.30-12, we wtorki i w czwartki w godz. 12.30-17, a w soboty i niedziele w godz. 7-11.30.Warto wiedzieć, że wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi, powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.
Jak przygotować się na badanie? Kilka godzin przed wykonaniem testu nie powinno się nic jeść (być na czczo), nie należy myć zębów ani używać płynu do płukania jamy ustnej, nie można żuć gumy, pić syropów ani ssać tabletek np. na ból gardła, a także stosować żadnych kropli czy aerozolu do nosa, nie należy robić inhalacji, a przed samym testem nie wydmuchiwać nosa (nawet jeśli masz katar). Natomiast seniorzy, którzy mają ruchomą protezę, powinni ją wyjąć tuż przed badaniem. Jadąc na test do szpitala, nie powinno się korzystać z transportu publicznego. Nie zapomnij także zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Wyniki otrzymasz dzień po wykonaniu badania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwałtu, co się dzieje! Zgubiłem klucze
Następny artykułAtak japońskim mieczem w Kanadzie