A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 14 tys. 578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 862 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 73 tys. 129 Dzisiaj (22 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 14 tys. 578 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 862 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 54 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 49 tys. 365 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 19 tysięcy 181 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce mamy ponad 1 milion 676 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie ponad 24 tysiące pacjentów zakażonych koronawirusem. Do respiratorów podłączonych jest 2 tysiące 421 pacjentów.

  • Na kwarantannie przebywa niemal 352 tysiące osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Dziś rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla dla 65- i 66-latków, cały czas mogą zapisywać się seniorzy w wieku 67 i 68 lat. We wtorek 23 marca rozpoczną się zapisy dla seniorów powyżej 60 lat, natomiast w czwartek 25 marca wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Czytaj więcej

Kolejny krajowy lockdown wszedł w życie, a to oznacza między innymi ograniczoną działalność galerii handlowych, zamknięte instytucje kultury, obiekty sportowe i zdalną naukę dla wszystkich uczniów. Czytaj więcej

Trzecia fala zapełnia kolejne szpitalne łóżka, na których wiele osób walczy o życie. Lekarze apelują o rozsądek w czasie pandemii i przypominają m.in o maseczkach, dystansie i dezynfekcji rąk. Czytaj więcej

Zobacz także: Ruszyły zapisy na wcześniejsze szczepienia przeciw COVID-19 dla przewlekle chorych

Kampania dezinformacyjna wokół preparatów AstraZeneca przyniosła negatywne efekty

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że kampania dezinformacyjna wokół preparatów AstraZeneca przyniosła negatywne efekty, gdyż wiele osób zrezygnowało ze szczepienia. Gość Programu 1. Polskiego Radia wyjaśnił, że z tego powodu przyspieszone zostały zapisy na szczepienia kolejnych grup wiekowych.

Minister przypomniał, że od godziny 6 rano na konkretny termin i miejsce szczepień mogą zapisywać się osoby w wieku 66 i 65 lat. Jutro z kolei ruszą zapisy dla osób w wieku od 60 do 64 lat.

Piotr Müller zauważył, że kończą się już powoli zapisy grupy pierwszej, czyli seniorów 60+. Minister dodał, że z powodu rezygnacji z chęci szczepień wielu osób, niewykluczone są modyfikacje w harmonogramie zgłaszania się na szczepienia.

“Gdy będzie już znany kalendarz na II kwartał to być może trzeba będzie rozważyć, aby rocznikami iść, jeżeli chodzi o szczepienia, ponieważ widzimy, że być może będzie to najlepsza ścieżka, jeżeli chodzi o chęci poszczególnych osób” – wyjaśnił Gość Sygnałów Dnia. Dotychczas jedną dawkę szczepionki przyjęło w Polsce 3 miliony 234 tysiące osób.

Zdalna nauka w klasach I-III

Od dziś dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą uczyły się zdalnie. Ma to pomóc w zmniejszeniu stopnia zarażania się koronawirusem.

Ogłaszając decyzję o zamknięciu szkół dla najmłodszych, minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że wprowadzone 3 tygodnie temu obostrzenia w województwie warmińsko – mazurskim przyniosły oczekiwane efekty i przyrost nowych zakażeń wyhamował, stąd decyzja o rozszerzeniu obostrzeń na cały kraj.

Jak mówił szef resortu zdrowia, nauka zdalna w najmłodszych klasach zbiegnie się w czasie z przerwą świąteczną i będzie obowiązywać przez najbliższe trzy tygodnie: “W najbliższym czasie czeka nas okres ferii i ta nauka będzie naznaczona kwestią ferii”, mówił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział, że ma nadzieję, iż po świętach najmłodsze dzieci częściowo wrócą do szkół: “Po świętach podejmiemy decyzję najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III, bo to jest taka decyzja przejściowa”, dodał Adam Niedzielski.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że szkoły nie generują zakażeń, ale ich otwarcie powoduje dużą mobilność rodziców, opiekunów i przedsiębiorców, a to już sprzyja chorobie: “Wyłączenie na trzy tygodnie ruchu kilku milionów osób jest skuteczną metodą obniżania ilości zachorowań”, wyjaśniał w trakcie senackiej komisji edukacji Przemysław Czarnek.

Nadal otwarte są żłobki i przedszkola. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Koronawirus na świecie

Osoby wjeżdżające do Czech z Polski obowiązują od dziś (22.03) nowe zasady. Przepisy zostały zaostrzone w związku z pogarszającą się w Polsce sytuacją epidemiczną.
Polska znalazła się na liście państw bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Osoby wjeżdżające do Czech muszą przed podróżą wypełnić internetowy formularz, a także uzyskać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Po przyjeździe do Czech obowiązuje kwarantanna i kolejny test wykonany dopiero po pięciu dniach izolacji. Negatywny wynik badania zwalnia z kwarantanny.

Zasady te nie dotyczą między innymi pracowników transportu międzynarodowego, przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej tranzytem, a także pracowników transgranicznych. Na liście wyjątków są też ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni i udokumentują to potwierdzeniem w języku angielskim wystawionym przez lekarza.

Wjazd do Czech jest możliwy tylko w uzasadnionych przypadkach, a podróżowanie w celach turystycznych jest zakazane. Czeska policja prowadzi wyrywkowe kontrole na drogach prowadzących z Polski.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska pomoże w zaszczepieniu pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Polscy medycy zostali zaproszeni do podania szczepionek pracownikom cywilnym i wojskowym. “Polska podzieli się swoim doświadczeniem, ludźmi i szczepionkami” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił również wagę misji dodając, że pomoże ona w zapewnieniu ciągłości operacyjnej kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego, który czuwa nad bezpieczeństwem około miliarda osób.

Swoją wdzięczność premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaangażowanie Polski wyraził sekretarz generalny NATO. “Solidarność i odporność na kryzysy są fundamentami NATO. Polska jest silnym sojusznikiem, który pomaga pozostałym sojusznikom i partnerom w naszej walce z pandemią” – napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.

Ponad połowa dorosłych Brytyjczyków otrzymała już pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Poinformował o tym brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock. Powiedział, że od 8 grudnia do 19 marca pierwszą dawkę podano blisko 27 milionom osób (26 853 407). Podkreślił, że wczorajszy dzień był rekordowy pod tym względem, gdyż zaszczepiono ponad 700 tysięcy (711 156) osób. Wśród tych, którzy wczoraj otrzymali pierwszą dawkę jest premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Według rządowych danych ponad 2 miliony osób otrzymało również drugą dawkę szczepionki.

W niemieckim mieście Kassel doszło do starć pomiędzy policją a protestującym przeciwko ograniczeniom w związku z COVID-19. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego.
Na głównym placu w mieście zebrało się kilka tysięcy osób. Jak donosi agencja AFP, demonstranci byli stłoczeni i nie mieli na twarzach maseczek. Do zamieszek doszło, gdy grupa demonstrantów próbowała przedrzeć się przez policyjny kordon, aby połączyć się z innymi protestującymi. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego i pałek. Według organizatorów, w dzisiejszej manifestacji w Kasell wzięło udział 6 tysięcy osób. Do podobnych protestów, ale na mniejszą skalę, doszło też w kilku innych niemieckich miastach. Tymczasem – jak poinformował Instytut Roberta Kocha zajmujący się chorobami zakaźnymi – dziś odnotowano kolejne 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań i 207 zgonów. W poniedziałek kanclerz Angela Merkel i przywódcy 16 krajów związkowych spotykają się, aby omówić dalsze kroki w walce z pandemią, ale kancelerz Merkel już zapowiedziała, że na razie nie będzie dalszego znoszenia ograniczeń. Szkoły w Niemczech zostały ponownie otwarte pod koniec lutego, a w marcu wznowiły działalność niektóre sklepy i ośrodki kultury. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSN: Sąd może wyjaśnić treść nieprecyzyjnego testamentu
Następny artykułStrażacy podsumowali 2020 rok: mniej interwencji niż rok wcześniej