A A+ A++

Pomaganie (jest) Sztuką… to nowy cykl autorstwa Andrzeja Słoniny, realizowany we współpracy z naszą Telewizją. Od dawna wiadomo, że sztuka ma działanie terapeutyczne, a teraz sztuka będzie mieć dodatkową moc – czynienia dobra.

Pomaganie (jest) Sztuką to cykl o charytatywnych działań. Dzieła sztuki przekazywane co miesiąc na  przez lokalnych artystów na licytacje z których środki wesprą wybraną osobę, osoby, rodzinę potrzebujące wsparcia.  Cieszy nas bardzo realizacja pomysłu społecznika o wielkim sercu, artysty, nauczyciela, animatora kultury, Andrzeja Słoniny z Bogdanówki.  Jest to idea która od lat bliska jest naszej telewizji. Z jednej strony promocja lokalnych twórców i ich prac, z drugiej strony wspieranie potrzebujących z naszego regionu. Cykl ma charakter charytatywny, a jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”

Udział w projekcie jest otwarty. Każdy może się dołączyć m.in. poprzez udział w licytacji, podpowiedzi Kto potrzebuje pomocy czy też  dostarczenia do nas swojego dzieła na licytację!

Kto tworzy projekt i jaka jest rola?

  • Pomagający Artysta, co miesiąc inny, przekazuje dzieło.
  • Wspierany: osoba, osoby, rodzina wybierana co miesiąc inna. Do której trafią środki z licytacji.
  • Licytujący Dzieło, każdy Kto weźmie udział w licytacjach. Wśród nich wygrywający Licytację – „Wspierający.”
  • Promotor cyklu – Myślenice iTV.

Luty 2022 – drugi odcinek cyklu

  • Pomagający Artysta:  – Sławomir Zięba artysta, rzeźbiarz, rysownik 

Urodzony 13 grudnia 1990r. w Myślenicach, pochodzi z miejscowości Skomielna Czarna. W 2006 roku rozpoczął edukację w Państwowym Liceum Plastycznym im. Józefa Kluzy. Liceum ukończył z wyróżnieniem i w 2011 roku podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Już w toku studiów był uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych w kraju pod patronatem krakowskiej ASP. Po studiach artysta nadal silnie związany jest z Krakowem. Z galerią sztuki YourArtMaison jako pierwszą nawiązał współpracę, która nieprzerwanie od 2016 roku promuje jego twórczość. Jego prace znajdują się już w wielu prywatnych kolekcjach w kraju, jak i za granicą, głównie Szwecja, ale również USA.

W 2019 roku zorganizował pierwszą indywidualną wystawę własnej twórczości w Warszawie, na Starym Mieście, która zaowocowała współpracą z Mazowieckim Domem Aukcyjnym i tamtejszą galerią sztuki Teutsch Gallery. W 2020 roku odbyła się indywidualna wystawa Sławomira Zięby w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie pod tytułem „Sfera Aktu”, kuratorem wystawy była Kama Zboralska. Tego samego roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Artysta o swoim procesie twórczym mówi: „Kiedy rzeźbię, śledzę formę rozwijającego się ciała, staram się tchnąć życie w każdy układ. Szkice które wykonuję pomagają mi w uchwyceniu istoty ruchu, pozwalają podejść do tematu bez ograniczeń. Czas poświęcony pracy twórczej, jest dla mnie szczególnie cenny, wystrzegam się pośpiechu. Wszystkie moje zmysły skupione są na opowieści, którą pragnę ująć i przekazać najpełniej.”

Jako artysta dużo uwagi przywiązuje do procesu twórczego ulegając fascynacji naturą kobiecą, stwarza intymny świat relacji między naturą piękna a indywidualnym widzeniem. W jego sztuce zauważalny jest twórczy dialog między modelką a artystą. Główną inspiracją jest dla niego ciało ludzkie, w dużym stopniu energia z niego płynąca i bogactwo układów jakie za sobą niesie.

W jego obrazach, rzeźbach, rysunkach, bardzo ważne jest światło, odpowiednio pokierowany strumień wydobywa piękno, na zasadzie kontrastu, światła i cienia. Płaskie rozproszone nie uwypukla detali anatomicznych, które to nadają charakteru. Równie ważny jest układ ciała, zależy mu na podkreślaniu wyrazu, żeby był dynamiczny, nie sztuczny, może czasami wręcz akrobatyczny, ale naturalny. Musi odzwierciedlać energię drzemiącą w każdym żywym ciele. To wszystko przekłada się później na kompozycję, odpowiednie rozplanowanie ciężarów, kierunków, wektorów. Kolejnym czynnikiem są środki wyrazu, wyciągnięcie z narzędzia maksimum, muszą być adekwatne do nastroju i tematu pracy. Ostatecznie autentyczność, to czynnik, który jest dla Sławomira Zięby bardzo istotny w tym co się robi.

Odnośniki do stron:

Portal aukcyjny Onebid: https://onebid.pl/pl/artist/Slawomir-Zieba

Wystawa Galeria (-1):  https://www.youtube.com/watch?v=sCd6V9jhFbQ

Kolekcjonerska aukcja – Mazowiecki Dom Aukcyjny: https://www.youtube.com/watch?v=1Gel-7f7x0w

Your Art Maison Gallery: https://yourartmaison.com/index.php?main_page=artist&aid=42

Zdjęcie z dziełem:

Dzieło: Rysunek w antyramie „Akt kobiecy”

Pomaganie (jest) Sztuką – cykl charytatywny. Razem możemy więcej! Marzec 2022

Więcej o artyście:

Wspierana osoba:

Hania z Myślenic, 2.5 letnia dziewczynka, która na co dzień zmaga się z nieuleczalną chorobą miopatia wrodzona wynikająca z mutacji genu CACNA1S. Jest jedyną zdiagnozowaną osobą w Polsce a 15 na świecie.

Cel: środki potrzebne na codzienną bardzo wymagającą rehabilitację

Hania dzięki codziennej rehabilitacji robi wielkie postępy lecz daleko jej do swoich rówieśników. Obecnie Hania utrzymuje pozycję siedząca. Obciąża ciężar ciała lecz jej pozycja stojąca jest bardzo niestabilna. Aby jej mięśnie mogły się dalej wzmacniać potrzebna jest codzienna rehabilitacji i sprzęt ortopedyczny. Hania jest karmiona bezpośrednio do żołądka przez zgłębnik- Peg. Za nami wiele turnusów elektrostymulacji mięśni twarzy i wiele przed nami zarówno rehabilitacyjnych jak i elektrostymulacji. Jeśli ktoś z państwa chciałby pomóc tej małej istocie będziemy bardzo wdzięczni – prośbę ślą do Was rodzice Hani.

Może być zdjęciem przedstawiającym osoba, dziecko, kwiat, na świeżym powietrzu i tekst „PODARUJ SWÓJ 1% PODATKU fundacja Sercadla Serca Maluszka ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO Wpisz w rozliczeniu PIT: NR KRS 0000387207 Cel szczegółowy: 1385 Hanna Grzechacka lub przekaż darowiznę: Bank Millennium 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142 Fundacja "Serca dla Maluszka" Tytułem: 1385 Hanna Grzechacka”

Zbiórkę organizuje: FUNDACJA SERCE DLA MALUSZKA

Zapraszamy do błyskawicznej licytacji, która trwać będzie od 20 do 31 marca 2022 roku na stronie facebookowej Myślenice iTV. Kwota startowa 200 zł.


Regulamin cyklu pn. „Pomaganie (jest) Sztuką”:

  1. Każdy może współtworzyć cykl pn. Pomaganie (jest) Sztuką, bo Razem możemy czynić więcej dobra!
  2. Cykl ma charakter charytatywny! Jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”
  3. Myślenice iTV partycypuje w czynieniu dobra promując ludzi, którzy chcą pomagać czyli artystów lokalnych oraz udostępniając informację o osobach potrzebujących wsparcia  pochodzących z naszego regionu.
  4.  „Pomagający Artysta” to osoba(lub grupa osób), która (które) dobrowolnie przekazuje na wsparcie potrzebującym dowolną swoją pracę – „dzieło”.
  5. „Dzieło” będzie licytowane na stronie facebookowej Myślenice-iTV w terminie od 20 do ostatniego dnia miesiąca, czyli w styczniu od 20 do 31 stycznia do godziny 20:00. /w lutym wyjątkowo od 19 do 28, w marcu od 20 do 31, w kwietniu od 20 do 30 …)
  6. Środki z licytacji trafią bezpośrednio do potrzebujących, czytaj „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny. NA ICH KONTO, KONTO FUNDACJI, STOWARZYSZENIA, które prowadzą zbiórkę na ich cel.
  7. Zwycięzca licytacji w danym miesiącu „Wspierający”, wpłaca zadeklarowaną przez siebie kwotę w ciągu trzech dni od zakończenia licytacji.
  8. Wylicytowane prace – „Dzieła” można będzie odebrać w Redakcji Myślenic iTV Rynek 27, po okazaniu dowodu wpłaty na rzecz „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny.
  9. W roku planowanych jest: 12 licytacji – jedna w miesiącu. 12 Dzieł, 12 Wspieranych, 12 Wspierających.”
  10. Wspierany” tj. osoba, osoby, rodzina wybierany jest każdorazowo przez realizatorów cyklu.
  11. W każdym miesiącu będzie inny Pomagający Artysta oraz inny Wspierany tj. osoba, osoby, rodzina.
  12. Regulamin autorskiego projektu może ulec zmianie w trakcie jego trwania.

Zapraszamy do zaangażowania się w wspólne działania w ramach „Pomaganie (jest)Sztuką.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo prawdopodobnie najlepsza drużyna w polskim sporcie. Niesamowity wyczyn Aniołków
Następny artykułProducent kurtki Putina odcina się od rosyjskiego satrapy