A A+ A++
Polskie Mięso: produkcja żywca wieprzowego w latach 2018-20 była niedochodowa
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Produkcja żywca wieprzowego w latach 2018-20 była niedochodowa – to jeden z wniosków raportu “Wieprzowina – nowa perspektywa”, przedstawionego w środę na Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie przez prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego.

Raport zawiera aktualny stan wiedzy na temat wieprzowiny oraz hodowli trzody chlewnej wraz z postulatami kierunków zmian w sektorze.

Jak mówił w środę Choiński, przyczyną przygotowania raportu stała się coraz większa presja na sektor ze strony przeciwników hodowli. „Pokazywanych jest szereg negatywnych konsekwencji, wiele z nich nie znajduje potwierdzenia w badaniach, szczególnie jeśli chodzi o szkodliwość jedzenia mięsa wieprzowego, a opiera się to jedynie na budowaniu emocji, powielaniu niewiedzy” – zaznaczył.

„Branża hodowlana – i producenci rolni i hodowcy – potrzebuje nowych argumentów, aby przeciwstawić się temu hejtowi. Ten raport pokazuje stan wiedzy w obszarach ekonomii, zdrowia, środowiska i społeczeństwa” – wskazał prezes Polskiego Mięsa.

„Celem było pokazanie hodowli trzody chlewnej i produkcji mięsa wieprzowego w nowym świetle i przedstawienie nowej perspektywy rozwoju sektora – pokazanie, w którym miejscu, gdzie jesteśmy i które obszary należałoby poprawić” – dodał Choiński.

Raport wskazuje m.in., że produkcja żywca wieprzowego w latach 2018-20 była niedochodowa: strata gospodarstw produkujących od 10 do 40 tuczników wyniosła 235 zł na 100 kg żywca, natomiast strata hodowców dużych wynosiła 83 zł na 100 kg żywca. W 2020 r. liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną wynosiła 104 tys., co oznacza spadek w ciągu dwóch lat o 13,5 proc.

Jeszcze kilka lat temu Polska była znaczącym producentem wieprzowiny, obecnie jest jej piątym importerem w Unii Europejskiej. Udział importowanych warchlaków w całej produkcji trzody chlewnej wynosi obecnie 40 proc., co wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe. Głównym czynnikiem wahań na światowych rynkach wieprzowiny pozostaje ASF.

Raport przytacza wnioski z badań realizowanych w 2020 r. przez międzynarodowy zespół badawczych wskazujące, że meta-analiza tzw. badań kohortowych obejmujących ponad 6 mln uczestników nie potwierdziły jednoznacznie szkodliwości mięsa czerwonego.

Raport wskazuje, że mięso i produkty wieprzowe mogą być źródłem bioaktywnych peptydów o właściwościach: hamujących nadciśnienie, przeciwutleniających, immunomodulujących, przeciwbakteryjnych, przeciwzakrzepowych i hipocholesterolemicznych.

Ponadto, dzięki zmianom, jakie zaszły podczas dziesięcioleci doskonalenia świń w kierunku mięsnym, wieprzowina zawiera o 30 proc. tłuszczu mniej, niż ta produkowana w latach 80. ub. wieku, jest mniej kaloryczna i charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Zawiera dość dużo wysokowartościowego białka, może być źródłem żelaza, cynku, selenu i witamin A i z grupy B oraz kwasu foliowego.

Raport wskazuje, że polskie rolnictwo może stać się zeroemisyjne dzięki produkcji biogazu z odpadów rolno-spożywczych, w tym gnojowicy i obornika. Polska dzięki biogazowniom rolniczym może wyprodukować nawet 7,8 mld m sześc. biometanu, co pozwoliłoby uzyskać 30,5 terawatogodzin energii i zapobiegłoby emisji 26,2 mln ton CO2.

Podniesienie efektywności hodowli w Polsce do 2,49 z każdej sztuki pogłowia pozwoliłoby na utrzymanie skali hodowli przy pogłowiu mniejszym o 2 mln sztuk, co oznaczałoby w skali kraju obniżenie emisji amoniaku o ponad 14 tys. ton rocznie i o ponad 430 ton siarkowodoru rocznie.

Raport powstał w ramach projektu „Niwelowanie barier w rozwoju sektora trzody chlewnej”. Został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Jego autorami są: prof. Wiesław Przybylski z SGGW, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Alina Kowalczyk-Juśko oraz profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Tomasz Schwarz i Wioletta Knapik.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRząd przypomina o obostrzeniach. Część nie została odwołana
Następny artykułNocny pościg policji. Skakał przez płot z kilogramem narkotyków i mu wypadły