A A+ A++

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Jak tłumaczył w rozmowie z TVN24 wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider, nocna prohibicja ma przyczynić się do znaczącego spadku “wszelkiego rodzaju przestępstw i negatywnych zdarzeń związanych ze sprzedażą alkoholu w godzinach nocnych”.  – We wszystkich miejscowościach, gdzie taki zakaz był wprowadzony (…), nastąpił spadek liczby negatywnych wydarzeń i skarg mieszkańców na nocną sprzedaż – argumentował. Za uchwałą zagłosowało 32 radnych, pięcioro wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwko. Podobne przepisy obowiązują już m.in. w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Zobacz wideo
Małgorzata Rozenek-Majdan nie je mięsa, nie pije alkoholu, ale jesienią jeden produkt ratuje jej życie. Jaki?

“Za komuny alkohol sprzedawany był od 13”

Zakazem nie będą objęte bary i restauracje. Według niektórych mieszkańców miasta to one są przyczyną problemu, a nie sklepy monopolowe. “Sklepy monopolowe nie są przyczyną problemu. Są jego skutkiem, a przyczyną są knajpy. Często do wczesnych godzin rannych imprezowicze piją i wrzeszczą. Nieraz widzą przed sobą otwarty sklep alkoholowy, więc wchodzą do środka i piją dalej (…). Powinniśmy się skupić na rozwiązaniu problemu w centrum Krakowa” – podkreślał w czasie obrad jeden z mieszkańców. 

Sanatorium (zdjęcie ilustracyjne)

Również pan Zbigniew z Krakowa twierdzi w rozmowie z kobieta.gazeta.pl, że zasady dotyczące sprzedaży alkoholu powinny być bardziej restrykcyjne. – Jestem za tym, żeby to wprowadzić, ponieważ mieszkańcy nie mogą spać, młodzi kupują sobie w nocy alkohol, imprezują, zostawiają butelki na parapetach, na ulicach. Co poniektórzy zachowują się agresywnie po alkoholu, a służba miejska nie zjawia się od razu i mieszkańcy Krakowa na tym cierpią. Bardzo dużo ludzi bezdomnych jest w Krakowie, śpią w tramwajach i czuć mocny odór alkoholu od nich. Jestem nawet za jeszcze większym ograniczeniem sprzedaży alkoholu. Za komuny alkohol sprzedawany był od 13 – mówił.

Co na to turyści?

Turyści są podobnego zdania. Twierdzą, że zakaz kupowania alkoholu w sklepach monopolowych w godzinach nocnych nie ma sensu. – Dziwie się, że taki pomysł wchodzi w życie. Jeśli wprowadzany jest zakaz, powinien obejmować przede wszystkim restauracje. Co przeszkadza komuś, że kupię wino w monopolowym i wypiję je w hotelu? Przecież za picie na ulicy i tak można dostać mandat. Problemem jest spożywanie alkoholu w barach i restauracjach, oraz to, co osoby pod wpływem, robią później w przestrzeni miejskiej, wracając do swoich domów – twierdzi Agnieszka.

Adam z kolei podkreśla, że lepszym rozwiązaniem byłoby wzięcie przykładu ze Szwecji. – Rozwiązanie jest bardzo proste. Po pierwsze, zakaz sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym, niezależnie od tego, czy są w restauracji, czy w sklepie. Po drugie, sprzedaż alkoholu jedynie w dedykowanych temu sklepach. W konkretnych dniach i godzinach. To działa – wyjaśnia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkrył narkotyki w kuchennej szafce za to grozi mu do 3 lat więzienia
Następny artykułOszustka pójdzie do więzienia. Media: Największy szwindel w historii Doliny Krzemowej