A A+ A++

Ekosystem startupów w Polsce wciąż się rozwija, ale już uznawany jest za jeden z najbardziej przyjaznych w Europie. Wiele rodzimych firm stało się graczami na światowych rynkach, w tym azjatyckich.

Choć z raportu Startup Poland 2020 wynika, że polskie startupy uzyskują 42 proc. przychodów na rynku krajowym to Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) nie ustaje w działaniach na rzecz wspierania młodych firm w ekspansji zagranicznej. Jednym z perspektywicznych kierunków jest Azja.

Startupy, a Indie i Tajwan

Właśnie w Azji dynamicznie rozwija się sektor nowoczesnych technologii. Nieoczywistym kierunkiem dla branży jest choćby indyjskie Bengaluru, będące trzecim po Dolinie Krzemowej i Londynie, największym skupiskiem startupów na świecie. Wielu wysokiej klasy specjalistów IT wróciło ze Stanów Zjednoczonych, aby budować tam indyjską scenę innowacyjnych spółek. Tylko w 2018 r. nad Gangesem powstało 1,2 tys. nowych firm, w tym aż osiem jednorożców. Startupy obecnie zyskują szczególną popularność w branżach takich jak: fintech, e-commerce i opieka zdrowotna.

Sektor nowych technologii, w tym także z Polski, cieszy się równie dużym zainteresowaniem na Tajwanie, gdzie zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania stale rośnie. Od lat startupy z polską „metką” przy wsparciu PAIH biorą udział m.in. w tajwańskich targach Innovex. W grudniu 2020 r. w podczas tego międzynarodowego wydarzenia otwarto Polski Pawilon Narodowy, gdzie pięć rodzimych startupów prezentuje innowacyjne produkty i usługi tajwańskim partnerom. Dzięki temu, polskie marki mogą promować się na rynku tajwańskim (omnichannel) i nawiązać bezpośrednie kontakty biznesowe. Mają też szansę na match-making z przedstawicielami tajwańskich firm i korporacji oraz udział w webinarium promującym polskie rozwiązania technologiczne. Projekt Innovex potrwa do marca 2021 r. Zagraniczne biuro handlowe PAIH w Tajpej wspierało również polskich przedsiębiorców z branży fintech przy okazji konferencji FinTech Tajpej 2020.

Polskie startupy szturmują Singapur

Możliwości w zakresie nowoczesnych technologii polskie firmy wykorzystują też w Singapurze. Od 2016 r. eksperci rynkowi z tamtejszego biura PAIH współpracują z lokalnymi instytucjami i partnerami biznesowymi torując polskim firmom drogę do azjatyckiej potęgi innowacji. Biuro PAIH w Singapurze bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z promocją relacji biznesowych na linii Polska-Singapur. Od 2017 r., kiedy to Komisja Nadzoru Finansowego i Singapurski Urząd Monetarny podpisały umowę o współpracy w dziedzinie fintech, Polska jest coraz bardziej aktywna na Singapore Fintech Festival, promując innowacyjne rodzime firmy, które co roku uczestniczą w wydarzeniu i sięgają po branżowe nagrody.

Punktem zwrotnym dla polskich startupów był chociażby międzynarodowy konkurs European FinTech Hackcelerator, w ramach którego jury wyłania najlepsze startupy z branży, zapewniając im m.in. wsparcie finansowe oraz możliwość prezentacji na Singapore Fintech Festival w ramach Global FinTech Hackcelerator. European FinTech Hackcelerator jest organizowany przez polski akcelerator Accelpoint we współpracy z  Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz grupą 22 partnerów międzynarodowych z Europy i Singapuru. Konkurs stanowił jedną z sześciu regionalnych edycji Global Fintech Hackcelerator w ramach Singapore Fintech Festival.

W tej edycji do jury napłynęły wnioski z kilkunastu europejskich krajów. W grupie 20 półfinalistów, spośród zgłoszeń z całej UE i Wielkiej Brytanii, znalazło się 7 polskich startupów. A zwycięzcą European FinTech Hackcelerator 2020 została firma Coinfirm, która specjalizuje się w tworzeniu bezpiecznej gospodarki blockchainowej. Firma jest światowym liderem w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy i analizy ryzyka dla kryptowalut. Polskie korzenie firmy to szczególny powód do dumy. Coinfirm została założona w 2016 r. przez Polaków. Obecnie ma biura w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Kolejna ważna nagroda w ramach EU Fintech Hackcelerator 2020 trafiła do Yosh.ai, polskiego fintechu specjalizującego się we wspomaganiu głosowym opartym na sztucznej inteligencji. Firma weźmie udział w miesięcznym programie akceleracyjnym oferowanym przez Block71.

CZYTAJ TEŻ: Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

Polsko-singapurska współpraca w obszarze fintech ma obopólne korzyści. Azjatyckie firmy coraz częściej odkrywają możliwości w naszej części Europy. W minionym roku odbyło się m.in. wydarzenie Impact Finance’20. To międzynarodowe spotkanie dla ekspertów bankowości, płatności, technologii i e-commerce. Ze względu na pandemię, piątą edycję przeniesiono do internetu. PAIH wraz z Enterprise Singapore zorganizowały specjalnie na to wydarzenie misję technologiczną kilkunastu firm z Singapuru. Zainteresowanie strony singapurskiej udziałem w wydarzeniu było ogromne. Prawie 20 firm zgłosiło chęć dołączenia do oficjalnej delegacji. Wśród uczestników były m.in. duże firmy fintech, które przyglądają się Europie Środkowo-Wschodniej, jako atrakcyjnej biznesowo lokalizacji oraz fundusze kapitałowe inwestujące globalnie w innowacyjne rozwiązania. To niewątpliwie szansa dla polskich firm.

Z kolei dzięki programowi PAIH – Polskie Mosty Technologiczne –  który wspiera firmy chcące wejść na rynki spoza UE, aż 20 przedsiębiorstw otrzymało w ostatnim czasie fundusze i wsparcie biznesowe przy wejściu na rynek singapurski. Kolejnych 20 może spodziewać się wsparcia w nadchodzących miesiącach.

Polskie projekty MedTech

Starzejące się społeczeństwo Singapuru to zjawisko powodujące coraz większe zapotrzebowanie na usługi medyczne i nowoczesny sprzęt. Polskie marki z sektora medtech dostrzegają potencjał tamtejszego rynku. Wśród nich jest jedna z największych i najszybciej rozwijających się firm, produkująca sprzęt kardiologiczny. Niedawno podpisała list intencyjny z lokalnym dystrybutorem, który dostarczy produkty do całego regionu ASEAN. Jest to odzwierciedlenie pozycji Singapuru jako centrum regionalnego i dowód na to, że  partnerstwo z firmą europejską może wzmocnić lokalne podmioty, przynosząc korzyści w rozległej Azji Południowo-Wschodniej.

Inny perspektywiczny projekt to rozwiązanie autorstwa polskiego startupu oferującego innowacyjne implanty twarzoczaszki, i pioniera na singapurskiej scenie druku 3D. Innowacyjne firmy planują wprowadzić swój przełomowy produkt na kilka rynków azjatyckich.

CZYTAJ TEŻ: Model myśliwego i farmera – sprzedawaj tak jak start-upy

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa drogi, remont MOSiR i domu kultury, rewitalizacja parku (FOTO)
Następny artykułKiedy szczyt epidemii w Polsce? Ekspert podał możliwą datę