A A+ A++

W lutym produkcja przemysłowa spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To pierwszy wynik pod kreską od prawie trzech lat.

Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS
Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS
fot. Shutterstock.com /

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 1,2% niższa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy ujemny wynik od maja 2020 r. Analitycy oczekiwali, że w lutym przemysł nadal rósł w ujęciu rocznym – konsensus przewidywał zwyżkę o 1,1 proc. GUS zrewidował w dół dane za styczeń – do 1,8 proc. z 2,6 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl na podstawie danych GUS)

W porównaniu do lutego 2022 r. wzrosła produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%. Spadki odnotowano w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 9,9%, dóbr związanych z energią – o 7,9% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 5,8%.

“Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 23,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 15,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8%, papieru i wyrobów z papieru – o 11,7%, mebli – o 8,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,4%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,7%. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%” – informuje GUS.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, “m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 24,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,0%, maszyn i urządzeń – o 11,1%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 7,3%, w produkcji artykułów spożywczych – o 3,0%” – dodaje.

W porównaniu do stycznia produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4%. Wzrosty odnotowano w 14 działach, a spadek w 20.
Zwyżkę produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 26,6%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 11,4%, maszyn i urządzeń  – o 9,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,7%, wyrobów z metali – o 3,4%.

W dół poszła natomiast m.in. m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 9,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,0%, w produkcji metali – o 4,2%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,8%, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,0%.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w lutym produkcja
sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1% niższym niż rok wcześniej, ale o 0,9% wyższym niż w styczniu.

“Gdyby zastosować aptekarskie podejście, słaby wynik produkcji (-1,2%) to w zasadzie efekt rewizji w dół poprzedniego miesiąca (na czym: na energii, a jakże). Gdyby to samo podejście kontynuować, teraz to już jest nawet lepiej (plus m/m w lutym). Indeks roczny jednak rzecz święta” – komentują na Twitterze analitycy mBanku.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTymczasowy areszt dla 19-latki za usiłowanie zabójstwa
Następny artykułPrzydacz: Prezydent Duda wielokrotnie apelował do MTK