A A+ A++

Czytaj również: Polski Ład. Takiego chaosu jeszcze nie było

Polski Ład. Jaki podatek płacą zleceniobiorcy?

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie cywilnoprawnej jest wyższe niż 200 zł, podlega ono opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatek jest naliczany od dochodu, a więc przychodu – najczęściej jest to umówiona wartość umowy – pomniejszonego o koszt uzyskania przychodu, który w tym przypadku wynosi 20 proc. przychodu. Dochód przed opodatkowaniem pomniejszany jest jeszcze o składki na ZUS, jeśli istnieje obowiązek ich poboru. Zaliczka na podatek wynosi 17 proc. dochodu pomniejszonego o ZUS. Oprócz podatku obowiązkowo potrącana jest składka zdrowotna w wysokości 9 proc. przychodu (kwota z umowy) pomniejszonego o ZUS. Do końca 2021 r. część tej składki mogła być odliczana od zaliczki na podatek (7,75 proc.). W wyniku tego wynagrodzenie netto było wyższe.

Co Polski Ład „dał” zleceniobiorcom?

Od początku 2022 r. zasady odliczenia składki zdrowotnej zmieniły się. Obecnie nie ma możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Cały ciężar składki – 9 proc. podstawy jej naliczania – ponoszony jest przez zleceniobiorcę. Pewną rekompensatą w założeniach Polskiego Ładu miała być ulga dla klasy średniej. Niestety ustawodawca nie przewidział w gronie jej beneficjentów zleceniobiorców. Zestawiając więc ze sobą plusy Polskiego Ładu w postaci zwiększonej kwoty wolnej (30 tys. zł) z minusami w postaci nieodliczanej od podatku składki zdrowotnej i braku możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej okazuje się, że mało kto zyskuje na Polskim Ładzie przy wypłacie styczniowych wynagrodzeń. Dlaczego tak się dzieje? Są dwa powody:

  • Wyższa składka zdrowotna poprzez likwidację odliczenia jej części od podatku.
  • Brak możliwości „skonsumowania” wyższej kwoty wolnej, ponieważ ta może być odliczona w przypadku zleceniobiorców dopiero w zeznaniu rocznym.

Zobacz również: Nowy podatek minimalny dla niektórych podatników może być śmierte … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz ciaśniej w Pucharze Narodów
Następny artykułLEGIONOWSKI. Ruszyła budowa linii kolejowej Wieliszew – Zegrze!