A A+ A++

Założenia Polskiego Ładu sprawią, że budowa małego domu będzie łatwiejsza. Już teraz domy modułowe cieszą się spora uwagą, czy potencjał sektora wzrośnie po wprowadzeniu nowego prawa? – Odpowiadamy na potrzeby polskiego rynku – mówią producenci.

Autor: housemarket.pl 24 czerwca 2021 12:18

  • Zapowiedziane przez rząd zmiany w prawie mają zrewolucjonizować i zniwelować dotychczasowe trudności, z którymi mierzyli się inwestorzy indywidualni próbujący wybudować dom wolnostojący.
  • Zmiany zakładają możliwość wznoszenia budynków jednorodzinnych do 70 mkw bez pozwolenia, jedynie na podstawie dokonania zgłoszenia w starostwie powiatowym.
  • Proces realizacji swojego wymarzonego domu może być jeszcze prostszy, a to za sprawą budownictwa modułowego.
  • Budownictwo modułowe jest średnio tańsze o 20 proc. oraz szybsze o 87 proc. od budownictwa tradycyjnego.

Według autorów projektu ograniczenie formalności związanych z budową tego typu domów o powierzchni do 70 mkw (a wliczając w to poddasze użytkowe o powierzchni 90 mkw) pozwoli skrócić proces budowlany nawet do kilku tygodni i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na formalnościach.

Co w przypadku, gdy są osoby, które pomimo tych ułatwień nadal nie mają czasu lub umiejętności aby osobiście zmierzyć się z tym wyzwaniem, a mimo to marzy im się własny dom zbudowany w jak najkrótszym czasie? Szczególnie w okresie, gdzie ceny materiałów budowlanych poszybowały do góry oraz inflacja stale rośnie. Według najnowszych danych Eurostatu wynosi ona w Polsce obecnie aż 4,6 proc. W Unii Europejskiej jest wyższa tylko na Węgrzech (5,3 proc.), zaś średnia dla całej UE wynosi 2,3 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: PREFABRYKATY ZMIENIĄ BUDOWNICTWO 

Pojawiają się jednak wątpliwości. Rodzą się pytania, czy takie domy nie będą stwarzały zagrożenia dla mieszkańców poprzez brak profesjonalnego nadzoru czy korzystanie z nich w perspektywie czasu nie pochłonie olbrzymich kwot na ogrzewanie lub czy sposób poprowadzenia instalacji elektrycznej oraz fizyka całej budowli będą bezpieczne?

Odpowiedzią na te i inne wątpliwości jest prężnie rozwijające się w Polsce budownictwo modułowe. Branża, która jeszcze niedawno większości z nas kojarzyła się ze stawianiem tymczasowych budynków dla pracowników przy dużych inwestycjach infrastrukturalnych takich jak autostrady lub budowie osiedli, dziś z powodzeniem wypełnia pozostałe segmenty poczynając od budownictwa mieszkalnego, biurowego poprzez obiekty użyteczności publicznej, a kończąc na przedszkolach.

Szybszy czas realizacji i niższe koszta produkcji w budownictwie modułowym

Czas realizacji oraz cena. W poniższej tabeli przedstawiono średnie zyski czasowe oraz finansowe dla klienta, który decyduje się na takich charakter inwestycji.

– Budownictwo modułowe świetnie wpisuje się w założenia Nowego Polskiego Ładu, ponieważ te same przepisy bardzo dobrze sprawdziły się w przypadku domów do 35 mkw, które od 2020 roku mamy w naszym portfolio. Klienci decydując się dom modułowy o powierzchni do 70 mkw zamiast budowy tradycyjnego budynku zyskują nie tylko na czasie, formalnościach, ale także na finalnej cenie inwestycji. Co więcej – taki obiekt jest przyjazny środowisku i zeroenergetyczny, dzięki czemu zyskuje przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami – mówi Jan Piziak architekt i prezes zarządu Diamond Module.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlastic IS NOT fantastic!
Następny artykułGen. Hodges: Rosja ma plany na okupację Mariupola i Odessy