A A+ A++

W 2021 roku, zgodnie z uchwała antysmogową, wszystkie stare piece muszą zniknąć z domowych kotłowni. Tymczasem tylko w Rybniku truje około 18 tys. kopciuchów. Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy skończy się w kwietniu, a nowy zacznie w październiku, na wymianę będzie
niecałe pół roku.

– Z rozmów z mieszkańcami wynika, że im się wydaje, że mają czas. Odkładają to na ostatni moment – mówi Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku. 

ZOBACZ: “Rozkładające się ciała skaziły powietrze i zatruły wodę”. Zaraza, która wyludniła Europę

Tak jest nie tylko w Rybniku. Choć uchwały antysmogowe w różnych województwach przewidują różne programy walki o czyste powietrze, to w całej Polsce likwidacja szkodliwych palenisk idzie opornie.

– My cały czas oczekiwaliśmy na jakiś przełom, ale jeszcze ten przełom nie nastąpił – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

10 tys. zł dofinansowania

Wśród polskich smogowych miast z “czarnej listy” Światowej Organizacji Zdrowia, najpoważniej problem potraktowano w Krakowie, Gliwicach i Katowicach. Najmniej pieców w ubiegłym roku wymieniono natomiast w Rawie Mazowieckiej, Opocznie i Brzezinach

Problem jakości powietrza nie dotyczy tylko dużych miasta, ale trzeba przyznać, że bogatsze samorządy mają lepsze programy dopłat, z których – według raportu polskiego alarmu smogowego – mieszkańcy korzystają częściej niż z programów rządowych.

– Każdy, kto spełnia warunki, może otrzymać 10 tys. zł dofinansowania na wymianę, ale jak pokazują dane, jeszcze trochę zostało do zrobienia – twierdzi Michał Łyczak z biura prasowego Urzędu Miasta Katowice.

– Rządowy program jest niewydolny. O tym mówią organizacje pozarządowe. O tym mówią samorządy – podkreśla Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku.

Chodzi między innymi o problemy biurokratyczne. Rząd obiecał je uprościć jeszcze wiosną.

WIDEO: materiał “Wydarzeń”

  

Co roku umiera ponad 40 tys. osób

Jeśli nic się nie zmieni, piece szybciej rozlecą się ze starości, niż właściciele zdecydują się na wymianę.

– Dla nas, dla Rybnika i dla Polski jest to dzisiaj podstawowy problem – uważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Zwłaszcza, że każdego roku na choroby, których przebieg zaostrzają zanieczyszczenia powietrza, umiera w Polsce ponad 40 tysięcy osób. Te dane – według lekarzy – mogą być jeszcze zaniżone.

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie aż 33 to miasta polskie.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

zdr/ Wydarzenia

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarogard już po raz 29 zagra z WOŚP
Następny artykułSzkoła ma obowiązek organizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej [INTERWENCJE]