A A+ A++

Do zawarcia porozumienia doszło podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju (International Astronautical Congress, IAC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sygnowali je przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA) – w osobie prezesa PAK, profesora Grzegorza Wrochny, oraz występującej w roli zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy. “Przystąpienie Polski do Artemis Accords to kolejny ważny krok w rozwijaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej” – skomentował podpisanie dokumentu szef POLSA.

Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Kooperacja na jego zasadach wpisuje się w założenia POLSA o budowaniu współpracy inżynieryjno-naukowej Polski ze Stanami Zjednoczonymi. “Artemis Accords otwiera polskim instytucjom i przedsiębiorstwom możliwość uczestniczenia w prowadzonym przez NASA Programie Artemis, dotyczącym powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu” – wskazuje komunikat Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska dołączyła tym samym do kilkunastu innych państw, które wcześniej przystąpiły do współpracy na zasadach Artemis Accords. Te państwa to: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania (wszystkie są sygnatariuszami Artemis Accords).

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zaznaczył, że polskie firmy i instytucje z sukcesami od lat współpracują m.in. z NASA, ESA, DLR  JAXA  i CNSA. “Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych” – podkreślił prezes Wrochna. “Natomiast dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw” – przypomniał. 

Kolejnym krokiem w budowaniu polsko-amerykańskich relacji ma być Umowa Ramowa o Współpracy Kosmicznej między Rzeczpospolitą Polską a USA. Jak wskazano obecnie trwają nad nią prace.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs na Wieniec Dożynkowy 2021 – nagrody rozdane!
Następny artykułSiatkarze Fair Play znów zwyciężają!